Projekt 966
Kultura i sztuka polska przez wieki towarzyszą dziejom swojej Ojczyzny angażując się w jej problemy, kształtując i tworząc jej narodową tożsamość, walcząc o niepodległość polskiego ducha. Chrzest Polski w 966 r. był opatrznościowym momentem dziejowym, który na trwałe zjednoczył plemiona Polan i Wiślan oraz inne ludy zamieszkujące nadwiślańską krainę między Karpatami a Bałtykiem, tworząc odrębny byt narodowy o silnej woli trwania w wolności i niepodległości. Przeżywana aktualnie 1050. rocznica wzbudza refleksję nad narodową i osobową tożsamością Polaków i jest tematem inspirującym dla wielu polskich artystów.
Projekt 966. Narodowy Jubileusz. Sztuka Polska 2016 - to przedsięwzięcie artystyczne stawiające sobie za cel upamiętnienie i celebrację rocznicy Chrztu Polski, która jest jednocześnie jubileuszem polskiej państwowości – początku dziejów wszystkich Polaków. Koncepcja wystawy nawiązuje do tradycji patriotycznych polskiej sztuki XIX wieku i ruchu kultury niezależnej lat 80-tych. Jako polscy artyści, razem z grupą zaproszonych do udziału twórców, czujemy się zobowiązani do tego, aby włączyć się w obchody Narodowego Jubileuszu, podkreślić jego rangę i dać wyraz przekonaniu, ze istnieje i wciąż powstaje sztuka, którą można nazwać sztuka polską, która kształtuje naszą tożsamość, która nas charakteryzuje i wyodrębnia spośród innych nacji - mówi o naszych sprawach, hołduje wyznawanym przez nas wartościom, nie wstydzi się wiary i patriotycznych uczuć. To przekonanie łączy uczestników wystawy, choć wyraża się bardzo różnorodnie i indywidualnie.
Do udziału w projekcie zaprosiliśmy szerokie grono cenionych polskich twórców, których działalność wyrasta z korzeni chrześcijańskich i jest głęboko zaangażowana w szerzenie wartości i prawd stanowiących fundament kultury polskiej i europejskiej. Są wśród zaproszonych artystów przedstawiciele Pokolenia’ 80 i Pokolenia JP II. Wybór zaproszonych artystów z założenia zakładał preferencję warsztatowych dyscyplin sztuki – malarstwa, rysunku, grafiki, rzeźby i fotografii. W projekcie biorą również udział zaproszeni teoretycy i krytycy sztuki.
Projekt 966 jest koncepcją wystawy współczesnej Sztuki Polskiej, która próbuje ująć zarówno szeroko rozumiane odniesienie do najważniejszego w dziejach polski wydarzenia, jakim było przyjęcie przez Mieszka I Chrześcijaństwa, jak i dokonać współczesnego spojrzenia na wiarę i polskość, na nasze dzieje i naszą świadomość, na naszą przeszłość, naszą teraźniejszość i naszą przyszłość. Projekt 966 nie ma podsumowywać, nie ma kończyć, ani zaczynać – ma otwierać. Projekt jest przecież etapem, czymś, co jest zarazem dziełem skończonym i jednocześnie zaczynem do dalszej realizacji, dalszego podążania drogą wyznaczoną – w tym przypadku wyznaczoną przez wodę, krzyż i światło.
Kuratorzy postawili artystom zadanie stworzenia na wystawę nowych dzieł, które staną się pamiątkami 2016 roku, już choćby z racji ich datowania. Założyliśmy, że przeżywany aktualnie czas jubileuszowego roku, dość burzliwy w swoich politycznych i społecznych kontestacjach, w naturalny sposób zostawi swój rys w tworzonych przez artystów dziełach, jednak ukierunkowanie treści wystawy w stronę wiary i patriotyzmu miało sprowokować artystów do osobistego podjęcia wątków uznawanych często obecnie za wstydliwe lub zaniechane i nadani a im nowej własnej formy.
Prezentując tą wystawę w kilku galeriach w różnych regionach Polski chcemy poszerzyć obszar artystycznego świętowania Narodowego Jubileuszu i stworzyć szanse szerokiej prezentacji i upowszechnienia nowopowstałych dzieł oraz zainspirować krąg twórców i odbiorców sztuki do przemyśleń dotyczących kształtowania ducha patriotycznego obecnego i przyszłych pokoleń Polaków.
Kuratorzy wystawy