Sytuacja jest trudna i dotyczy wszystkich artystów. Szczególnie moją uwagę od lat zwracała walka doktorantów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu o zdobycie przestrzeni wystawienniczej na obowiązkowe upublicznienie pracy doktorskiej. To wspaniałe autorskie wystawy, których często nie udaje się w należny sposób wyeksponować. Inspirowany opisaną sytuacją wymyśliłem „Segregator Obecności”, stając się mimo woli w jakimś sensie kolejnym kuratorem.
***
"Segregator Obecności" nie jest protestem ani nie jest wymierzony w kogokolwiek lub w cokolwiek. Chcę po prostu w miarę moich możliwości dać artystom nieuwarunkowaną możliwość wypowiedzenia się, co może być swoistą nowością we współczesnych realiach.
Od lat jestem związany z Wydziałem Rzeźby i Działań Przestrzennych UAP. Postanowiłem, że program „Segregator Obecności” będzie okazją zaprezentowania swoich poglądów i twórczości dla wszystkich pracowników merytorycznych wspomnianego wydziału, praktycznie bez warunków wstępnych. Do programu mógł przystąpić każdy, a ja gwarantowałem nie ingerowanie w dostarczony materiał. Jedynymi ograniczeniami był tytuł programu: „Segregator Obecności - definicja współczesnego działa sztuki” i prośba o jak najdalej idące zindywidualizowanie wypowiedzi.
Poniższa publikacja nie zawiera sprecyzowanej definicji tego czym jest współcześnie dzieło sztuki. Taką definicję w oparciu o dostarczoną wiedzę musi stworzyć dla siebie każdy z czytelników we własnym zakresie.
Mam nadzieję, że sytuacja, w której czytelnik konfrontuje się bezpośrednio z poglądami i dokonaniami twórców zaowocuje czymś zaskakującym i indywidualnym.
Wcześniejsze słowa zamieszczone we wstępie pierwszego wydawnictwa zatytułowanego „Segregator Obecności – definicja współczesnego dzieła sztuki”nie straciły nic z aktualności. Sytuacja twórcy nadal nie jest ani łatwa, ani jednoznaczna. Moje nowe doświadczenia i obserwacje wskazują na to, że artysta i jego twórczość stają się tylko jednym z wielu elementów „świata sztuki” i to coraz mniej ważnym elementem.
Kolejna publikacja z cyklu Segregator Obecności – definicja współczesnego dzieła sztuki z podtytułem „Człowiek tu i teraz” po raz kolejny daje możliwość artystom związanym z Wydziałem Rzeźby i Działań Przestrzennych na praktycznie niczym nie ograniczoną prezentację swojej twórczości i poglądów. Jedynymi ograniczeniami jest wspomniany w poprzednim zdaniu podtytuł i moja ponowna prośba by wypowiedzi, refleksje na temat własnej twórczości uczestników moich badań były jak najbardziej zindywidualizowane i osobiste.
Zawsze byłem i nadal jestem ciekawy decyzji wizualnych i poglądów teoretycznych twórców. Artystę uważam za najczulszy instrument analizy rzeczywistości. Osoby, które całe życie lub jego część poświęcają twórczości, ponosząc tego konsekwencje, zawsze „mówią” rzeczy ważne.
Wbrew realiom, wbrew trendom stawiam na piedestale kultury artystę – twórcę i jego dzieło.
Na koniec chciałbym wyjaśnić jak ja rozumiem pierwsze słowa tytułu „ Segregator Obecności...”. Idea ich pochodzi od zwykłego biurowego segregatora, do którego dopinamy kolejne poglądy, wystawy, zdjęcia.....
Sławomir Kuszczak