W Polsce prowadzi się intensywne działania na rzecz rozwoju rodzicielstwa zastępczego. Stopniowo odchodzi się od umieszczania dzieci (zwłaszcza poniżej 10. roku życia) w placówkach opiekuńczo – wychowawczych. Aby jednak zastąpić instytucjonalną pieczę zastępczą, musi być wystarczająca liczba rodzin, które chciałyby opiekować się potrzebującymi dziećmi.
W tym celu Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, które zajmuje się m.in. organizacją pieczy zastępczej, poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Poszukiwane są osoby o otwartych sercach i pragnieniu dzielenia się miłością z dziećmi, które z różnych przyczyn jej nie doświadczyły.
Kandydaci poza dobrymi chęciami muszą również spełniać wymogi formalne, które określone są w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Powinni wykazać, że są zdolni do właściwej opieki nad dziećmi (co potwierdzą testy psychologiczne), że mogą zapewnić odpowiednie warunki bytowe oraz że są otwarci na kontakty z jego rodzicami biologicznymi. Trzeba pamiętać, że piecza zastępcza z założenia jest przejściową formą opieki nad dzieckiem, którego czas pobytu w rodzinie zastępczej uzależniony jest od podjętej pracy rodziców biologicznych na rzecz powrotu dziecka do rodziny.
Na terenie powiatu pilskiego funkcjonuje około 200 rodzin zastępczych. Liczba ta jest zmienna i uzależniona od ilości wydanych przez sąd postanowień. Niestety, coraz więcej dzieci umieszcza się w pieczy zastępczej (tylko w roku 2014 w rodzinnej pieczy zastępczej umieszczono 78 dzieci, natomiast w instytucjonalnej pieczy zastępczej 26 najmłodszych).
W sytuacji, gdy na terenie powiatu pilskiego brakuje miejsc w takich rodzinach, rozpoczyna się poszukiwania na terenie całego kraju. Zdarza się, że jest miejsce na drugim końcu Polski, ale wtedy kontakty z rodziną biologiczną są praktycznie niemożliwe.
Szczegółowych informacji dla osób wyrażających chęć zostania rodziną zastępczą udziela Joanna Połyniak, pracownik PCPR w Pile (tel. 67 349 12 08).