12.04 2016

Zapraszamy na „Biegaj z nami” - są nowości

Powiat Pilski organizuje cykl „Biegaj z nami” wspólnie z przedstawicielami gmin i stowarzyszeń biegowych działających na terenie powiatu pilskiego. Z roku na rok, widać coraz większe zainteresowanie mieszkańców powiatu pilskiego, uczestnictwem w tych biegach.

- W ubiegłym roku, w każdym biegu brało udział średnio 261 uczestników, natomiast w  2010 roku były to 83 osoby – mówi starosta pilski Eligiusz Komarowski. - W pierwszej edycji było 247 osób, które uczestniczyły przynajmniej w jednym biegu, w ubiegłym roku było ich już 744. Widać więc prawie trzykrotny wzrost. Myślę, że w ciągu dwóch lat będziemy mieli około 1000 osób, które pobiegną chociaż w jednym biegu. Są to przecież biegi amatorskie, dla każdego, nastawione na rekreacje, a nie na wyczyn.

Nowością w tej edycji cyklu, będą zawody nordic walking, jako dyscypliny, która staje się coraz bardziej popularna wśród mieszkańców powiatu pilskiego.

- Prowadziłem rozmowy ze środowiskami grup i stowarzyszeń zajmujących się tą dyscypliną, i taka była ich wola – mówi starosta Eligiusz Komarowski.W tym roku zastosujemy testową formułę klasyfikacji powiatowej w zawodach „kijkarzy”, i jeżeli pomysł się przyjmie – a myślę że tak – będziemy ją rozwijać w przyszłym roku. Liczymy, że frekwencja też dopisze, ponieważ jest to dyscyplina którą uprawiać może praktycznie każdy, bez żadnych ograniczeń wiekowych. Sądzimy, że połączenie biegów z zawodami nordic walking, da nam efekt synergii i zwiększonego zainteresowania obydwoma dyscyplinami.

To nie koniec nowości związanych z cyklem „Biegaj z nami”. Aby uniknąć nagradzania ciągle tych samych osób podczas poszczególnych biegów, Powiat Pilski zamierza premiować poszczególne kategorie wiekowe.

- Chcemy wyróżniać również tych, którzy odnoszą sukcesy w swojej kategorii wiekowej, a nie mieliby szans na zdobycie medalu w klasyfikacji ogólnej – mówi Wojciech Dróżdż, koordynator cyklu „Biegaj z nami” ze Starostwa Powiatowego w Pile. – Podczas pierwszego biegu, 23 kwietnia będzie premiowana kategoria wiekowa 60+. Mamy pięć kategorii wiekowych, więc każda z nich będzie promowana na dwóch biegach.

Cykl „Biegaj z nami” zainauguruje VIII Papieski Bieg Przełajowy im. św. Jana Pawła II Skrzatusz – Stara Łubianka, który odbędzie się 23 kwietnia. Zwieńczeniem cyklu będzie X Bieg Niepodległości 11 listopada w Pile.

Terminarz biegów przestawia się następująco:

Lp.

Piła (centrum)

6 km

11 listopada (piątek)

Wszystkie informacje na temat „Biegaj z nami” można znaleźć na niedawno uruchomionej stronie www.biegajznami.pila.pl, którą zredagował utytułowany biegacz, informatyk Bartosz Kowalczyk.

Agnieszka Matusiak

Miejsce wydarzenia: