11.04 2016

Możesz biec przez całą dobę!

Weronika choruje od drugiego roku życia na łuszczycowe zapalenie stawów, a od dziewięciu lat na osteoporozę wtórną, która prowadzi do utraty masy kostnej. Choroba na początku zaatakowała lewy staw kolanowy, dlatego, gdy Weronika miała cztery lata, przeszła pierwszą operację. W późniejszym czasie choroba zaczęła atakować inne stawy. Wtedy Weronika została poddana leczeniu biologicznemu. Dziewczynka przeszła dziesięć zabiegów operacyjnych, w tym osiem zabiegów na lewe kolano oraz usunięcie końsko szpotawości stóp. Choroba i zabiegi operacyjne, w tym ortodeza stawu kolanowego i resekcja klina kostnego z kości kończyny dolnej spowodowały skrócenie lewej kończyny o piętnaście centymetrów, co uniemożliwia chodzenie. Dlatego Weronika porusza się na wózku inwalidzkim.

- Od czterech miesięcy Weronika przechodzi  rehabilitację – mówi Iwona Schulz, dyrektor Gimnazjum w Osieku n. Notecią, radna Rady Powiatu w Pile. - But, w którym ćwiczy chodzenie, jest zbyt ciężki, a to utrudnia poprawne wykonywanie ćwiczeń. Specjalistyczna proteza wyrównująca skrócenie kończyny dolnej w obrębie podudzia umożliwiłaby dziewczynce podjęcie próby samodzielnego chodzenia i dalszą rehabilitację.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Impreza odbywać się będzie na Stadionie Olimpijskim w Osieku nad Notecią. Program:

16 kwietnia (sobota):

godz. 15:00 – uroczyste otwarcie biegu wraz z honorowym okrążeniem,

godz. 15:15 – biegi indywidualne i drużynowe (bieg, marsz, marsz z kijkami).

17 kwietnia (niedziela):

około godz. 12:00 – konkursy z nagrodami,

godz. 15:00 – ostatnie honorowe okrążenie wszystkich uczestników.

Wieczorem i nocą planuje się grilla oraz szereg zabaw integracyjnych: turniej tenisa stołowego, konkurs rzutów karnych, strzały z połowy boiska na bramkę, przejażdżki motocyklowe z Old Wings Wyrzysk – Osiek.

Zapowiada się zjawiskowa, jedyna w swoim rodzaju doba. Przeżyjmy ją wspólnie dla dobra Weroniki. Spotkajmy się w Osieku!

Miejsce wydarzenia: