Wartość projektu: 144 783,00 zł
Kwota dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Poznaniu: 86 869,80 zł (60 % kosztów kwalifikowalnych)
Cel projektu:
utworzenie terenowej, całodobowej stacji edukacji ekologicznej przy siedzibie Starostwa Powiatowego w Pile poprzez: rozbudowę istniejącej ścieżki edukacyjnej
o kolejne instalacje z treściami ekologicznymi (w tym gabloty solarne z informacjami dotyczącymi odnawialnych źródeł energii) oraz wiatę wyposażoną w stół i ławki - co umożliwi prowadzenie zajęć terenowych również w przypadku niepogody.
Cały teren pełniący funkcję edukacyjną stanie się skwerem z nasadzeniami wieloletnimi, zwiększając bioróżnorodność w obszarze miejskim. Dostosowanie elementów architektury uczyni go dostępnym dla osób z niepełnosprawnościami.
Przedsięwzięcie służyć będzie nie tylko dzieciom i młodzieży, które będą tu odbywały lekcje terenowe pod opieką nauczyciela z Powiatowego Centrum Edukacji Ekologicznej w Pile, ale będzie też otwarte na grupy obecnie dyskryminowane w obszarze miejskim (niepełnosprawnych, seniorów i matki z małymi dziećmi) oferując nowoczesną formę edukacji połączoną z wypoczynkiem.
Budowa stacji terenowej rozszerzy ofertę utworzonego w ubiegłym roku Powiatowego Centrum Edukacji Ekologicznej w Pile, które jest bogato wyposażoną w nowoczesny sprzęt placówką prowadzącą zajęcia edukacyjne z zakresu ekologii, głównie dla uczniów szkół średnich i podstawowych.
Efekt ekologiczny:
- zwiększenie wiedzy ekologicznej mieszkańców powiatu pilskiego poprzez całodobowy dostęp do treści edukacyjnych,
- zwiększenie wiedzy m.in. na temat odnawialnych źródeł energii w grupie dzieci i młodzieży poprzez organizację zajęć plenerowych z instruktorem - pracownikiem Powiatowego Centrum Edukacji Ekologicznej w Pile,
- wzrost dostępności do treści edukacyjnych dla osób z niepełnosprawnościami, matek z dziećmi oraz seniorów,
- zagospodarowanie terenu zieleni w sposób korzystnie wpływający na bioróżnorodność terenów miejskich.
Efekt rzeczowy:
- ścieżka ekologiczna - 5 gablot solarnych z tablicami edukacyjnymi,
- edukacyjna architektura terenowa: wiata, edukacyjne ławki terenowe, pulpity edukacyjne, zegar fenologiczny, edukacyjna gra terenowa,
- zagospodarowany obszar zieleni - rośliny wieloletnie, w tym kwitnące.
2) montaż gablot solarnych:
3) nasadzenia:
- Nowa ścieżka doskonale wpisuje się w plan zagospodarowania terenów zielonych i rekreacyjnych wokół Starostwa Powiatowego w Pile, w którym jednocześnie trwają prace związane z termomodernizacją budynku. Po zakończeniu remontu będzie to naprawdę piękne miejsce - mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.
Ścieżka ekologiczna jest wyposażona w 5 gablot solarnych, w edukacyjną architekturę: wiatę, ławki, pulpity edukacyjne, zegar fenologiczny (obrazujący tajemnice zjawisk zachodzących w przyrodzie na przestrzeni pór roku) oraz edukacyjną grę terenową.
Z nowej ścieżki w otoczeniu zieleni korzystać będą mogli wszyscy mieszkańcy: uczniowie, seniorzy, rodziny z małymi dziećmi, w tym uczestnicy lekcji z Powiatowego Centrum Edukacji Ekologicznej w Pile. Ścieżka jest dostosowana dla osób z niepełnosprawnościami.