19.02 2021 Pod Patronatem Starosty Pilskiego , Kultura Powiat pilski

"Odkrywanie tożsamości". Zapraszamy na wernisaż z udziałem publiczności!

"Odkrywanie tożsamości". Zapraszamy na wernisaż z udziałem publiczności! Część z prezentowanych na wystawie prac powstała podczas pleneru malarskiego "Odkrywanie tożsamości", który ze względu na pandemię miał charakter zdalny - artyści pracowali w swoich pracowniach, a obrazy powstawały na podstawie materiałów opisowych i fotograficznych dostarczonych przez pilską placówkę.
Dla zdecydowanej większości artystów było to niełatwe zadanie, ponieważ Piła i inne gminy powiatu pilskiego, były im zupełnie nieznane. Dodatkowo kontekst pleneru i powstających prac miał bardzo głęboką wymowę historyczną – i była to nie historia ogólna, nie historia Polski, a naszego pilskiego regionu. Artyści musieli więc najpierw poznać temat. W tym celu organizowano telekonferencje z udziałem m.in. konsultanta historycznego, którym był Roman Chwaliszewski, historyk i regionalista. Artyści pracowali online słuchając opowieści o historii naszych ziem, R. Chwaliszewski budował owymi opowieściami klimat, kreślił obrazy w wyobraźni artystów, które potem znalazły odzwierciedlenie na płótnach.

Prace zaprezentują: Rafał Lisiak (Poznań), Tadeusz Ogrodnik (Piła), Marek Haładuda (Poznań), Izabela Wolska (Szczecin), Renata Szyrocka (Nicea, Francja), Anna Bochenek (Bydgoszcz), Joanna Bentkowska-Hlebowicz (Olsztyn) oraz Elżbieta Wasyłyk (Trzcianka) – komisarz pleneru.

Plener „Odkrywanie tożsamości” był częścią zadania „W czasie i przestrzeni – poszukiwanie regionalnej tożsamości” sfinansowanego z programu dotacyjnego Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2020”.

Zapraszamy do udziału w wernisażu i oglądania wystawy w dniach następnych. Otwarcie wystawy będzie także transmitowane tu na profilu BWA, na Facebooku.
Ilość osób mogących wejść do galerii zostanie ograniczona. Sugerujemy wcześniejszy telefoniczny kontakt w celu rezerwacji miejsca tel. 67 213 11 82.

Organizator: Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile

Miejsce wydarzenia: Biuro Wystaw Artystycznych Usług Plastycznych w Pile