2-go kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który ma na celu zwrócenie uwagi na problemy osób z tą chorobą. Najczęściej spotykane to: wykluczenie, brak akceptacji, stygmatyzacja. Tego dnia Fundacja JIM organizuje akcję „Polska na niebiesko” pod hasłem „Autyzm. Chcemy być sobą!”, podczas której budynki w całym kraju świecą dla osób z autyzmem. W Pile będzie to m.in. budynek MDK „Iskra”. Ponadto na terenie całego kraju będzie można znaleźć punkty informacyjne, w których będzie możliwość spotkań i rozmów z osobami z autyzmem i ich rodzicami. W Pile taki punkt będzie działał pod patronatem Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego, w niedzielę, w Galerii VIVO, w godz. od 16.00 do 20.00.
Warto dodać, że do grona placówek przyjaznych osobom z autyzmem dołączy Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Szumana w Pile, w której podjętych zostało szereg działań ułatwiających osobom z autyzmem korzystanie ze zgromadzonych zasobów. Wprowadzone zostaną dodatkowe karty czytelnika z informacjami o dacie oddania książki, adresie Biblioteki, godzinach otwarcia, a także o zainteresowaniach jej właściciela, czy preferowanej formie komunikacji. Każda placówka zostanie zaopatrzona w specjalną mapę, która pomoże w samodzielnym korzystaniu ze zbiorów. Przyborniki biblioteczne pozwolą przygotować się do wizyty, a jego prostszą wersją będą książeczki „Chcę wypożyczyć” i „Chcę skorzystać”. Pomocna w komunikacji będzie również tablica „Co mogę wypożyczyć?”.
Ponadto na stronie internetowej Biblioteki znajdą się linki do filmów przedstawiających najczęściej spotykane sytuacje. Każdy z filmów składa się z dwóch części. Pierwsza to wprowadzenie zawierające najważniejsze informacje. Druga pokazuje, jak może przebiegać rozmowa osoby autystycznej z bibliotekarzem. Ponadto wszyscy pracownicy zajmujący się udostępnianiem zbiorów wezmą udział w szkoleniu warsztatowym, przeprowadzonym przez Fundację SYNAPSIS. Biblioteka Główna oraz filie zostaną zaopatrzone też w znak „Biblioteki przyjaznej”, który gwarantuje, że w tej przestrzeni pracują ludzie otwarci na drugiego człowieka, a osoby z autyzmem są mile widziane.