21.05 2023 Pod Patronatem Starosty Pilskiego Powiat pilski

Majówka w Nieżychowie "Jesteśmy stąd"

Majówka w Nieżychowie "Jesteśmy stąd" 21 maja zapraszamy na Majówkę w Nieżychowie, upamiętniającą bpa Franciszka Ksawerego Rydzyńskiego.

Biskup Franciszek Ksawery Rydzyński (1734-1814) to najwybitniejszy mieszkaniec Nieżychowa. Jego zasługi wykraczają poza tę niewielką miejscowość znajdującą się w gminie Białośliwie, w której znajdował się jego rodzinny dom i majątek. Był rządcą diecezji chełmińskiej w pierwszych dziesięcioleciach po upadku państwa polskiego (rezydując w tym czasie - wskutek represji zaborcy - w Nieżychowie), troszcząc się o powierzoną swej pieczy społeczność katolików. Był patriotą, troszczącym się o odzyskanie niepodległości, senatorem Księstwa Warszawskiego, członkiem Konfederacji Generalnej Królestwa Polskiego i kawalerem Orderu Św. Stanisława, przez co jego działalność zapisała się w losy znajdującej się w historii Polski.

Mieszkańcy jego rodzinnego Nieżychowa, starostwa i regionu – pamiętając o tej niezwykłej postaci żyjącej niegdyś pośród nich – od lat pragnęli jego trwałego upamiętnienia. Obecnie ziszczają się te nadzieje, odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa w miejscowym kościele, który – nawiązując do nieistniejącej dziś kaplicy pałacowej – nosi to samo wezwanie – Niepokalanego Poczęcia NMP. Dzień ten jest radosnym i podniosłym, stąd po zakończeniu części oficjalnej, organizatorzy uroczystości zapraszają na wspólny majowy piknik, powtarzając z radością i dumą: „Jesteśmy stąd”.

Data wydarzenia: 21.05.2023 11:00 - 21.05.2023 18:00

Miejsce wydarzenia: