Współpraca międzynarodowa

NIEMCY


Podpisanie Aktu partnerstwa pomiędzy Powiatem Pilskim a Powiatem Schwalm-Eder w Niemczech (Hesja) nastąpiło dnia 18 września 2000 r.

Powiat Schwalm Eder zajmując powierzchnię 1500 km² jest drugim co do wielkości powiatem w Hesji. Leży w środkowych Niemczech, a stolica powiatu Homberg/Efze znajduje się około 35 km na południe od Kassel.

Można tu dojechać autostradą A7  i A49 oraz koleją Hannover – Würzburg i Kassel-Frankfurt (linia Main-Weser). W powiecie obejmującym 11 miast i 16 gmin żyje 181.000 mieszkańców.

Powiat Schwalm Eder powstał w wyniku ostatniej reformy terytorialnej i administracyjnej 1 stycznia 1974 roku, kiedy połączone zostały powiaty Fritzlar-Homberg, Melsungen und Ziegenhain.

Historia

W pobliżu Fritzlar – Zuschen znajdują się liczne znaleziska z okresu neolitu, można tu zwiedzić kamienną komorę grobową pochodzącą z około 2000 r. p.n.e. Prehistoryczne znaleziska można zobaczyć w Muzeum Regionalnym we Fritzlar oraz w Muzeum  Stowarzyszenia Dziejów Prehistorycznych w Felsbergu-Gensungen.

To w tym regionie osiedlili się Chattowie i obszar obejmujący dzisiejsze miasteczka Fritzlar, Felsberg, Gudensberg i Niedenstein został nazwany Chattengau.

Jest to także region słynący z bajki o Czerwonym Kapturku. To tutaj Bracia Grimm napisali bodajże najpopularniejszą bajkę. Strój ludowy z regionu Schwalm-Knüll nawiązuje do tej postaci Fritzlar znalazło swoje miejsce w wielkiej księdze historii Niemiec dzięki pracy misyjnej św. Bonifacego oraz koronacji i zaprzysiężeniu króla Henryka I. W Hombergu/Efze w roku 1526 w farze pod wezwaniem NMP odbył się synod, którego konsekwencją była reformacja Hesji.

Do innych ważnych wydarzeń zaliczyć można  trwającą stulecia walkę o władzę pomiędzy Hesją i Moguncją, jak również historię hrabstwa Ziegenhain.

Kultura i gospodarka

Ponad 7000 zabytków, w tym zamki, liczne kościoły i muzea są godnymi obejrzenia świadkami bogatej historii. Fascynujące są koncerty, przedstawienia teatralne, imprezy na wolnym powietrzu z kulturą i historią w tle. Miasta takie jak Fritzlar, Homberg (Efze), Melsungen, Schwalm, Borken (Hessen), Felsberg, Gudensberg, Spangenberg oferują wiele atrakcji.

Miasta te z gminami Edermünde, Guxhagen, Knüllwald i Malsfeld są jednocześnie ważnymi ośrodkami gospodarczymi. Centralne położenie w Niemczech i Europie, dobre połączenia komunikacyjne, międzygminne parki przemysłowe, finansowanie ze środków Landu jak i Unii Europejskiej czynią powiat Schwalm-Eder atrakcyjnym miejscem  lokalizacji biznesu. Rzemiosło, rolnictwo i leśnictwo, firmy usługowe, produkcja przemysłowa, turystyka kształtują różnorodne struktury gospodarcze regionu.

Obecnie współpraca między Powiatem Schwalm-Eder i Powiatem Pilskim rozwija się na kilku płaszczyznach:

Kontakty kulturalne

Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile nawiązało współpracę z artystami z Niemiec, dotyczyła ona wystaw dzieł w Pile i Powiecie Schwalm-Eder oraz udziału artystów z obydwu powiatów w plenerach artystycznych. Stało się to doskonałą okazją do promocji lokalnych artystów w Polsce i Niemczech. Wystawy odbywają się w budynkach gościnnej Kreissparkasse (Powiatowa Kasa Oszczędnościowa) w Hombergu oraz pilskim Biurze Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych przy ul. Okrzei. Podczas plenerów artyści z Powiatu Pilskiego i Powiatu Schwalm-Eder tworzą, w kontakcie z naturą i dialogiem pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki, filozofii i poezji.

Kontakty sportowe

Spotkania sportowców z obu krajów zapoczątkowane zostały w 2006 roku. Wymiana dotyczy udziału sportowców z pilskich klubów lekkoatletycznych „Gwda” i „Gwardia” w zawodach w Powiecie Schwalm-Eder oraz przyjazdu młodych sportowców z Niemiec na zawody do naszego Powiatu.

Kontakty turystyczne

Ciekawą formą kontaktów turystycznych stał się konkurs wiedzy o powiatach, gdzie nagrodą są wczasy w zaprzyjaźnionym Powiecie. Powiat Pilski już dwa razy gościł u siebie rodziny z Niemiec. Także mieszkańcy naszego Powiatu spędzali swój wolny czas w Bawarii.

Kontakty turystyczne to również udział przedstawicieli obydwu powiatów w targach turystycznych i turystyczno-gospodarczych w Powiecie Schwalm-Eder i w Pile oraz spotkania władz powiatów podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych ITB, które corocznie odbywają się w Berlinie. Udział w  tragach odbywa się już od 2004 roku.

UKRAINA


Podpisanie Aktu partnerstwa pomiędzy Powiatem Pilskim a Powiatem Kryżopilskim na Ukrainie (obwód winnicki) nastąpiło w dniu 30 czerwca 2010 r.

Powiat Kryżopilski jest rozmieszczony w południowej części Obwodu Winnickiego. W jego skład wchodzą miasto Kryzhopil (Kryżopil), wraz z  43 wioskami. Powierzchnia powiatu składa się z  88,4 tysięcy hektarów. Na terytorium Powiatu Kryżopilskiego mieszka 36,2 tysięcy osób, w tym ludności miejskiej – 9,7 tysięcy osób, wiejskiej – 26,5 tysięcy osób.

Przemysłowy kompleks Powiatu Kryżopilskiego to przedsiębiorstwa, które zajmują się przerobem produktów rolniczych. W rejonie działają małe przedsiębiorstwa i fizyczne osoby-subiekty przedsiębiorczej działalności.

Kontakty sportowe

Młodzież z obu krajów spotyka się od 2011 roku. Sportowcy z pilskich klubów lekkoatletycznych „Gwda” i „Gwardia” uczestniczą w zawodach w Powiecie Kryżopilskim.  Podczas pobytu młodzieży ukraińskiej w Pile był czas na poznanie atrakcji turystycznych Powiatu Pilskiego oraz spędzenie wolnego czasu na różnorodnych zabawach rekreacyjnych. Rewizyta odbyła się w 2012 r. w ramach projektu dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie  pn. „Złapać kontakt – obóz sportowy i wielokulturowe warsztaty polsko-ukraińskie” organizowanego wspólnie z Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Pantaleona Szumana w Pile. Intensywny, kilkudniowy pobyt w Pile był wypełniony atrakcjami różnego typu, ze szczególnym naciskiem na sport i rekreację oraz poznawanie kultury obu krajów. Grupa młodzieży z Powiatu Pilskiego, obok wielu punktów programu, wzięła udział w meczu piłkarskim. Nie zabrakło też wypraw do muzeum, czy spacer po Kryżopilu i Winnicy.

Kontakty kulturalne

Ciekawy projekt realizowała Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Szumana w Pile we współpracy z Księgarnią w Mińsku na Białorusi i Biblioteką w Kryżopilu na Ukrainie. Projekt pn. „Wspólne działania polsko – białoruskie 2013” – Otwarta książka – rozwój świadomego społeczeństwa poprzez dyskusyjne kluby książki dofinansowany został przez Ministra Spraw Zagranicznych „Wspólne działania polsko – białoruskie 2013”. Celem było stworzenie grup w Polsce, na Białorusi i na Ukrainie, których łączy pasja czytania i poznawania książek. Wspólne poznanie współczesnej literatury tych trzech krajów oraz uznanych pisarzy.

PiMBP w Pile  realizuje autorski program „Książka do zjedzenia” polegający na niestandardowym połączeniu spotkania autorskiego, czytania fragmentów książki, dyskusji o literaturze z degustacją potraw pochodzących z kraju autora. W ramach tego projektu Biblioteka gościła m.in pisarzy z Ukrainy- Jurija Andruchowycza- prozaika, poetę, eseistę, tłumacza, założyciela grupy poetyckiej Bu-Ba-Bu oraz Sofiję Andruchowycz- pisarkę, tłumaczkę i publicystkę. Spotkaniom autorskim towarzyszą kiermasze książek, wykłady historyczne i kulturoznawcze, wystawy i happeningi. Wstęp do każdego cyklu stanowią stworzone przez młodzież audiobooki z fragmentami twórczości zaproszonych gości, które są odtwarzane w lokalnej stacji radiowej i wypożyczalni Biblioteki Głównej.

Zapisz się na newsletter