Powstała już koncepcja budowy ścieżek rowerowych o łącznej długości 140 km na terenie powiatu pilskiego i powiatu złotowskiego w ramach Partnerstwa dla Rozwoju Krajny, które otrzymało również certyfikat za udział w nowatorskim projekcie Centrum Wsparcia Doradczego.
Koncepcja została opracowana w ramach projektu CWD PLUS dla „Partnerstwa dla Rozwoju Krajny”, do którego należą samorządy Powiatu Pilskiego i Powiatu Złotowskiego oraz gminy: Wysoka, Białośliwie, Miasteczko Krajeńskie, Wyrzysk, Łobżenica oraz Zakrzewo, Lipka i Złotów.
Link do mapy interaktywnej zaprojektowanych ścieżek rowerowych znajduje się TUTAJ
- Na podstawie opracowanej koncepcji budowy ścieżek rowerowych na terenie wymienionych gmin Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Rozwoju Krajny”, którego Powiat Pilski jest liderem, będzie aplikować o środki zewnętrzne na ich budowę. Budowa ścieżek rowerowych to jedno z ważniejszych zadań Partnerstwa dla Rozwoju Krajny, którego jednym z celów jest rozwój turystyki na obszarze jego działania - mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski, prezes zarządu Stowarzyszenia.
Opracowanie koncepcji budowy ścieżek rowerowych jest jednym z pierwszych efektów projektu CWD, w którym bierze udział Partnerstwo dla Rozwoju Krajny. To nowatorski projekt doradczy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) o ogólnopolskiej skali realizowany od 3 lat.
Głównym jego celem jest wsparcie partnerstw gmin i powiatów w skutecznym kreowaniu zrównoważonej polityki rozwoju odpowiadającej na lokalne potrzeby mieszkańców. Cel ten realizuje właśnie Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Rozwoju Krajny” przy udziale ekspertów ze Związku Miast Polskich (ZMP) i Fundacji Fundusz Współpracy (FFW).
Za udział w tym projekcie Partnerstwo dla Rozwoju Krajny otrzymało certyfikat za dotychczasowe działania. Wręczył go Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda. Certyfikat odebrała Karolina Szambelańczyk, dyrektor Wydziału Funduszy Pomocowych i Rozwoju w Starostwie Powiatowym, koordynator grupy roboczej Partnerstwa.
Partnerstwo dla Rozwoju Krajny jako Partner jest realizatorem projektu: „KRAJNA KOLOREM MALOWANA”
OKRES REALIZACJI PROJEKTU: od sierpnia do października 2023 roku
KOSZT CAŁKOWITY: 75.748,00 zł
KWOTA DOTACJI: 71.000,00 zł
ŚRODKI WŁASNE: 4.748,00 zł
Krótki opis projektu:
W ramach projektu zaplanowano realizację warsztatów „Krajna kolorem malowana” – inspirowanych tradycyjną kulturą ludową powiatu pilskiego i złotowskiego. Celem cyklu warsztatów jest popularyzacja zanikającej kultury Krajny oraz adaptacja tradycyjnych wzorów i motywów krajeńskich do potrzeb obecnych czasów i współczesnych wymagań mieszkańców regionu Północnej Wielkopolski. W projekcie zaplanowano szereg działań zmierzających do zachowania przekazu i kontynuacji tradycji regionalnych m.in. poprzez utrwalenie gwary krajeńskiej, prezentacji zwyczajów, obyczajów i tradycji oraz przybliżenia realiów życia codziennego dawnych mieszkańców tych ziem. Lokalne dziedzictwo kulturowe to jedna z osi priorytetowych „Partnerstwa dla rozwoju Krajny” utworzonego w ramach pilotażowego programu realizowanego z udziałem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej przez samorządy reprezentujące odbiorców niniejszego projektu. Niniejszy projekt jest działaniem zmierzającym do rozwoju niezamożnych społeczności Północnej Wielkopolski w oparciu o dorobek kulturowy Krajny.
Działania projektowe:
Etap 1 – realizacja działań edukacyjnych – cykl warsztatów „Krajna kolorem malowana”
1/
warsztaty teatralne/teatr obrzędowy,
2/
warsztaty stolarskie „Motywy Krajny” z udziałem osób niepełnosprawnych oraz
warsztaty ogrodnicze „Kolory Krajny” z udziałem seniorów – utworzenie w każdej z gmin tej historycznej krainy, skwerków z rustykalną ławeczką rzeźbioną motywami krajeńskimi otoczoną starymi odmianami bylin,
3/
warsztaty malowania/zdobienia odzieży motywami krajeńskimi
warsztaty kulinarne (regionalne krajeńskie potrawy – Wieczór w stylu krajeńskim w Białośliwiu) – Koło Gospodyń Wiejskich „Kłodzianki”,
4/ „Wieczór w stylu krajeńskim” w Białośliwiu: tradycje krajeńskie w plenerze – muzyka, kulinaria, symbole i tradycje krajeńskie, międzypokoleniowy pokaz mody inspirowanej barwami i motywami krajeńskimi,
warsztaty wyplatania wianków,
5/ wystawa fotograficzna „Krajna od pokoleń” w każdej z gmin Stowarzyszenia,
6/ inscenizacja teatralna nt. tradycyjnej kultury Krajny na motywach sztuki pt. „Opowiedz mi, busiu”.
Etap 2 – rejestracja wydarzeń projektowych wraz z ich przystosowaniem do potrzeb osób niepełnosprawnych (reportaż ok. 5 min.,
dokumentacja zdjęciowa).
W Gminnym Ośrodku Kultury w Białośliwiu – na bazie kolekcji strojów krajeńskich przygotowanych do celów pokazów mody – planuje się organizację (niegenerującej dochodów) wypożyczalni strojów krajeńskich z możliwością ich wypożyczenia do realizacji inicjatyw edukacyjno-animacyjnych wspomagających lokalne społeczności w działaniach twórczych na rzecz zachowania przekazu i kontynuacji tradycji regionalnych.
Działanie Termin od Termin do
Warsztaty teatralne/teatr obrzędowy od 23-08-2023 do 04-10-2023 (MDK Piła)
Warsztaty malowania odzieży (motywy krajeńskie) od 22-09-2023 do 22-09-2023 (GOK Białośliwie)
Warsztaty stolarskie „Motywy Krajny” od 01-09-2023 do 20-09-2023 (DPS Dębno i gminy KRAJNY)
Warsztaty ogrodnicze „Kolory Krajny” od 21-09-2023 do 21-09-2023 (Seniorzy i gminy KRAJNY)
Wieczór w stylu krajeńskim z pokazem mody i oprawą artystyczną od 24-09-2023 do 24-09-2023 (GOK Białośliwie)
Warsztaty wyplatania wianków w kolorach Krajny od 22-09-2023 do 22-09-2023 (GOK Białośliwie)
Sesja fotograficzna „Krajna od pokoleń” od 24-09-2023 do 24-09-2023 (GOK Białośliwie)
Międzypokoleniowy pokaz mody inspirowanej barwami i motywami krajeńskimi od 06-10-2023 do 06-10-2023 (Centrum ISKRA)
Inscenizacja teatralna nt. tradycyjnej kultury Krajny na motywach sztuki „Opowiedz mi, busiu” od 06-10-2023 do 06-10-2023 (Centrum ISKRA)
Wystawa fotograficzna „Krajna od pokoleń” od 06-10-2023 do 17-10-2023 (Centrum ISKRA + gminy KRAJNY)
Warsztaty kulinarne od 24-09-2023 do 24-09-2023 (GOK Białośliwie)
Montaż materiałów filmowych z napisami od 06-10-2023 do 13-10-2023 (MDK/Art. Talent)
Wydarzenie pod Patronatem Starosty Pilskiego i Starosty Złotowskiego.
***
Kolorowe i baśniowe podsumowanie projektu ":Krajna kolorem malowana" w Centrum Powiatowym ISKRA W Pile.
Tym razem publiczność miała okazję zobaczyć wspaniałe przedstawienie na motywach sztuki pt. „Opowiedz mi, busiu” odzwierciedlającej zwyczaje i mowę dawnych mieszkańców Krajny.
W bohaterów sztuki wcieliła się młodzież uczęszczająca na zajęcia teatralne do Młodzieżowy Dom Kultury ISKRA w Pile.
Niezwykle widowiskowy był także międzypokoleniowy pokaz mody tradycyjnej i nowoczesnej inspirowanej barwami i motywami krajeńskimi.
Uczestnicy wydarzenia mogli także obejrzeć wystawę „Krajna od pokoleń”, prezentującą zdjęcia z sesji fotograficznej, która odbyła się w ramach „Wieczoru w stylu krajeńskim” w Białośliwiu.
Projekt "Krajna kolorem malowana" to cykl wydarzeń inspirowanych tradycyjną kulturą ludową powiatu pilskiego i złotowskiego.
Celem całego przedsięwzięcia jest popularyzacja zanikającej kultury Krajny oraz adaptacja tradycyjnych wzorów i motywów krajeńskich do potrzeb obecnych czasów i współczesnych wymagań mieszkańców regionu Północnej Wielkopolski.
- To wspaniałe, jeśli możemy poznawać i kontynuować tradycje naszych przodków. Na nich budujemy naszą tożsamość - mówi Krzysztof Sadowski, etatowy członek Zarządu Powiatu w Pile, który również podziwiał wydarzenia dziejące się na scenie.
Wśród publiczności obecny byli także radni Rady Powiatu w Pile: Kazimierz Wasiak, przewodniczący, radna Zdzisława Bosak-Kawa oraz burmistrzowie i wójtowie.
Lokalne dziedzictwo kulturowe to jedna z osi priorytetowych „Partnerstwa dla rozwoju Krajny” utworzonego w ramach pilotażowego programu realizowanego z udziałem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej przez samorządy Powiat Pilski - Starostwo Powiatowe w Pile i Gmina Wysoka, Gmina Białośliwie, Miasto i Gmina Miasteczko Krajeńskie, Gmina Wyrzysk, Łobżenica gmina oraz Powiat Złotowski i Gmina Zakrzewo, Gmina Lipka, Gmina Złotów.
To jedno z działań zmierzających do rozwoju społeczności Północnej Wielkopolski w oparciu o dorobek kulturowy Krajny.
RELACJA Z WYDARZENIA:
***
W Starostwie Powiatowym w Pile 6 listopada odbył się Konwent Samorządowy poświęcony przyszłości i rozwojowi Stowarzyszenia „Partnerstwa dla rozwoju Krajny”.
Udział w nim wzięli przedstawiciele samorządów, wójtowie i burmistrzowie miast i gmin oraz przedstawiciele powiatów należących do „Partnerstwa dla Rozwoju Krajny”. Uczestniczyli w nim także doradcy ze Związku Miast Polskich oraz Fundacji Funduszu Współpracy. W konwencie wziął udział Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, jako przedstawiciel Powiatu Pilskiego, który jest członkiem Partnerstwa oraz radny Rady Powiatu w Pile Krzysztof Stepnowski.
W ramach konwentu odbyło się także szkolenie dla włodarzy i członków grupy roboczej „Partnerstwa dla rozwoju Krajny”, obejmujące kwestie formalno- prawne dotyczące prowadzenia stowarzyszenia.
Przypomnijmy, że do „Partnerstwo dla Rozwoju Krajny” należą samorządy Powiatu Pilskiego i Powiatu Złotowskiego oraz gminy: Wysoka, Białośliwie, Miasteczko Krajeńskie, Wyrzysk, Łobżenica oraz Zakrzewo, Lipka.
Celem działania Partnerstwa jest rozwój gospodarczy, turystyki, oświaty, usług społecznych, w ochronie zdrowia oraz dbanie o kulturę i tradycję regionu Krajna.
Powstała już koncepcja budowy ścieżek rowerowych o łącznej długości 140 km na terenie powiatu pilskiego i powiatu złotowskiego w ramach Partnerstwa dla Rozwoju Krajny, które otrzymało również certyfikat za udział w nowatorskim projekcie Centrum Wsparcia Doradczego.
Niedawno zakończyła się realizacja ważnego projektu „Krajna kolorem malowana”, w ramach którego odbyły się warsztaty inspirowane tradycyjną kulturą ludową powiatu pilskiego i złotowskiego, pokazy mody krajeńskiej oraz liczne wystawy.
***
Podjęte uchwały znajdują się w plikach do pobrania.
***
W dniu 18 grudnia 2023 r. podczas regionalnego konwentu samorządowego zorganizowanego w Starostwie Powiatowym w Pile, przedstawiciele gmin powiatu pilskiego i złotowskiego stowarzyszeni w "Partnerstwie dla Rozwoju Krajny" rozmawiali m.in. o strategii terytorialnej i oddziaływaniu na środowisko ujętych w niej inwestycji.
Aktaualizacja dokumentu strategicznego i przygotowanie oceny oddziaływania na środowisko, w kontekście negocjacji z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Poznaniu w sprawie zakresu niezbędych uzgodnień, zdominowały ostatnie w tym roku obrady. Rozmawiano także o planach Stowarzyszenia na przyszły rok, zwracając uwagę na konieczność utrzymania dużej dynamiki współpracy samorządowej u progu nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej.
- Nasza działalność, współpraca naszych powiatów i gmin jest zauważalna w kraju. Czujemy się wyróżnieni licznymi zaproszeniami na ogólnopolskie konferencje, aby dzielić się naszymi doświadczeniami i pomysłami na kolejne wspólne przedsięwzięcia - podkreślał Eligiusz Komarowski, prezes Stowarzyszenia, starosta pilski.
Udział w konwencie regionalnym wzięli przedstawiciele samorządów, wójtowie i burmistrzowie miast i gmin oraz przedstawiciele powiatów należących do „Partnerstwa dla Rozwoju Krajny”, tj. Powiatów Pilskiego i Złotowskiego oraz gmin: Wysoka, Białośliwie, Miasteczko Krajeńskie, Wyrzysk, Łobżenica oraz Zakrzewo, Lipka.
***
PORZĄDEK OBRAD
Posiedzenia Zarządu
Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Rozwoju Krajny”
20 czerwca 2024 r.
PORZĄDKEK OBRAD
Walnego Zgromadzenia Członków
Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Rozwoju Krajny”
w dniu 20 czerwca 2024 r. o godz. 13.30/ godz. 13.45