Polecamy lekturę efektów Strategii LGD Krajna nad Notecią

Data: 24-09-2024    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

LGD Krajna nad Notecią przedstawia inwestycje i działania zrealizowane dzięki środkom unijnym Ponad 140 dofinansowanych osób i instytucji, niemal 10 mln zł środków unijnych, które zasiliły projekty realizowane od 2016 roku – tak można najogólniej podsumować ostatnie dziewięć lat działalności Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Krajna nad Notecią. We wrześniu 2024 roku LGD zrealizowała wizytę studyjną odwiedzając wybranych beneficjentów oraz wydała broszurę podsumowującą zrealizowane projekty.

Efekty zrealizowanej przez LGD Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2016-2024 widać na każdym kroku. Z tych środków zrealizowano m.in kilkadziesiąt projektów komunalnych, dotyczących infrastruktury publicznej, utworzono inkubator przetwórstwa produktów rolnych. Dofinansowano założenie 65 firm i rozwój 13 przedsiębiorstw. Ponadto dofinansowano odnowę zabytków i zakup wyposażenia dla instytucji kultury.

- Najbardziej zadowoleni jesteśmy jednak z 78 grantów, które dzięki środkom unijnym zrealizowały lokalne organizacje pozarządowe – mówi Jan Mrotek, Prezes Zarządu LGD Krajna nad Notecią. - Aktywność społeczna organizacji pozarządowych, takich jak koła gospodyń wiejskich, kluby sportowe, ochotnicze straże pożarne i inne stowarzyszenia, nabrała dzięki dotacjom LGD nowego wymiaru - dodaje.

Podczas organizowanej we wrześniu jednodniowej wizyty studyjnej odwiedzono niektórych z beneficjentów unijnych środków. Tematem wiodącym była przedsiębiorczość na Krajnie, dlatego wśród odwiedzonych firm znalazły się: Firma „Iskierka” Usługi Spawalnicze z Białośliwia, Piekarnia „Chrupek” z Wysokiej, Manufaktura Lodów Prawdziwych niedaleko Kaczor, Farma Wita i Przystań Binduga Keja 105 z gminy Ujście. Wszystkie te firmy otrzymały dofinansowanie na inwestycje w już istniejących firmach.

Podczas wizyty odwiedzono ponadto kilka nowoutworzonych firm, takich jak Pracownia Językowa Dominika Kunek-Majewska i Zakład Krawiecki „MK Nitka” Monika Krzemińska. Dotacja pozwoliła tym firmom wystartować. Obie firmy działają już ponad dwa lata i w planach mają dalszy rozwój.

Kulturalnymi akcentami wizyty były odwiedziny w Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią, gdzie obejrzano zestaw zabytkowych mebli z XVIII i I poł. XIX wieku. W Gminnym Centrum Kultury w Łobżenicy wysłuchano koncertu Orkiestry Dętej pod batutą Dariusza Sobieralskiego. To właśnie ze środków LGD Krajna nad Notecią udało się doposażyć orkiestrę i odnowić wnętrza łobżenickiego ośrodka kultury.

Finał wizyty studyjnej miał miejsce w Grabównie, gdzie stowarzyszenie Aktywne Grabówno pochwaliło się swoimi dokonaniami na rzecz aktywizacji mieszkańców i zrealizowanymi projektami.
- Cieszymy się, że efekty tych unijnych środków są widoczne w każdej z gmin powiatu pilskiego – podsumowuje Jan Mrotek. Stanowią one trwały dowód na to, że wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju ma sens. Beneficjenci aktywnie działają, rozwijają się. Dzięki temu zyskują mieszkańcy oraz nasz region, który jest coraz piękniejszy – podsumowuje Prezes Jan Mrotek.

Lokalna Grupa Działania Krajna nad Notecią z okazji finału realizacji Strategii 2016-2024 wydała publikację podsumowującą zrealizowane projekty. Można w niej znaleźć opisy kilkunastu najciekawszych projektów oraz spis wszystkich zrealizowanych projektów. Członkiem LGD Krajna nad Notecią jest także samorząd Powiatu Pilskiego.
W załączniku poniżej relacja ze zrealizowanych inwestycji i działań.
PLIKI DO POBRANIA