Dożynki powiatowo-gminne pełne radości i polskiej tradycji

Data: 09-09-2024    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

dożynki zorganizowano przy współpracy trzech samorządów Dożynki Powiatowo-Gminne w Starej Łubiance, w Gminie Szydłowo, były wspaniałym świętem  polskiej tradycji, radości, tańca, pięknych ludowych strojów i dobrego tradycyjnego jedzenia.

Rolnicze święto odbyło się w sobotę, 7 września. Do Starej Łubianki z pięknymi wieńcami zjechały delegacje z gminy Szydłowo, powiatu pilskiego i województwa Wielkopolskiego. Budziły one zachwyt mieszkańców i zaproszonych gości. Podniosłe i pełne ludowego charakteru były występy Chóru di Ortica z Szydłowa, zespołu śpiewaczego "Kotunianki" i Zespołu Ludowego Sołectwa Leżenica - Kolonia oraz Orkiestry Dętej z Kaczor. 

Rolnicze święto  rozpoczęło się od mszy św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Łubiance, podczas której  poświęcono tegoroczne plony i wieńce dożynkowe. Potem barwny korowód wjechał na boisko sportowe, gdzie odbyła się obrzędowa część uroczystości w wykonaniu Zespołu Obrzędowego Rożanie z Roska.
W tym roku po raz pierwszy po raz pierwszy dożynki odbyły się przy współpracy trzech samorządów Gminy Szydłowo, Powiatu Pilskiego, pod honorowym patronatem Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego i przy wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego. 

Rolnikom, sadownikom, pszczelarzom, ogrodnikom, działkowcom oraz hodowcom, za plony, które codziennie znajdujemy na stołach, podziękowali gospodarze i organizatorzy dożynek. W imieniu Gminy Szydłowo gości przywitał gospodarz dożynek Tobiasz Wiesiołek, wójt Gminy Szydłowo, który nie krył dumy i radości z faktu, że tak ważne rolnicze święto odbywa się waśnie na pięknej ziemi szydłowskiej.
W imieniu Powiatu Pilskiego za rolnicze plony dziękował Rafał Zdzierela, starosta pilski.
- Dziękuję wójtowi gminy Szydłowo za tak wspaniałe przyjęcie reprezentacji gmin  z całego powiatu.  Dożynki to piękne święto, mocno zakorzenione w polskiej tradycji. To wyraz szacunku dla rolniczej pracy, z której słynie nie tylko powiat pilski, ale cała Wielkopolska. Życzę, aby naszego, polskiego chleba nigdy nikomu nie zabrakło, a jego podział był zawsze sprawiedliwy - powiedział.
Wyjątkowość rolniczego święta podkreślił również Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

Wspaniałym momentem było dzielenie dożynkowego chleba z mieszkańcami, który jest nie tylko symbolem dobrobytu i powodzenia, ale także wspólnoty i integracji.
Podczas dożynek odbyło się wiele konkursów, w tym Powiatowy Konkurs Wieńców Dożynkowych.
- I miejsce zajęła Gmina Białośliwie (wieniec wykonało Sołectwo Pobórka Wielka),
- II miejsce zdobyła Gmina Ujście (wieniec wykonało KGW w Mirosławiu),
- III miejsce przypadło Miasto i Gmina Miasteczko Krajeńskie (wieniec Sołectwo Grabówno). Gratulujemy.

Dożynki zakończyła dobra zabawa z zespołem Łobuzy i i tańce do późnej nocy.
Było to piękne święto z udziałem mieszkańców i przedstawicieli władz: parlamentarzystów, włodarzy gmin powiatu pilskiego, radnych i organizacji rolniczych.
Szczególne podziękowania kierujemy do partnera wydarzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej, która zorganizowała Piknik Zbożowy i konkurs na potrawy ze zbóż dla Kół Gospodyń Wiejskich, w którym z powodzeniem uczestniczyła drużyna Zespół Szkół Gastronomicznych w Pile.

Polecamy krótki film z dożynek
Zapisz się na newsletter