Zapraszamy na Dożynki Powiatowo-Gminne do Starej Łubianki

Data: 30-08-2024    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Zapraszamy na Dożynki Powiatowo-Gminne do Starej Łubianki Tobiasz Wiesiołek, wójt Szydłowa, Rafał  Zdzierela, starosta pilski i Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego zapraszają mieszkańców na Dożynki Powiatowo-Gminne, które odbędą się 7 września w Starej Łubiance, w gminie Szydłowo.

To będzie wspaniałe rolnicze święto, w którym wezmą udział reprezentacje wszystkich gmin powiatu pilskiego oraz sołectwa z wielu gmin. Będzie tradycyjnie i kolorowo. Dożynki to święto mocno zakorzenione w polskiej tradycji z licznymi obrzędami, święceniem plonów i dzieleniem się chlebem.

- Dożynki w tym roku odbędą się na ziemi szydłowskiej w Starej Łubiance. Przy współudziale Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Marszałkowskiego będziemy razem dziękować za plony. Zadbaliśmy oto, aby program obchodów był nie tylko uroczysty, ale bogaty w wydarzenia dla mieszkańców, w tym piknik, koncerty i w wiele atrakcji dla najmłodszych. Zapraszam serdecznie – mówi Tobiasz Wiesiołek, wójt Szydłowa, współorganizator dożynek.

- Dożynki to tradycyjne święto polskiej wsi, podczas którego podziękujemy rolnikom za ich codzienny trud i ciężką pracę. Szczęśliwie w tym w tym roku mogliśmy uzyskać na ich organizację wsparcie samorządu Województwa Wielkopolskiego. Słowa uznania dla pana Marszałka za to. Chciałbym też serdecznie podziękować wszystkim naszym partnerkom i partnerom, którzy dołączyli do organizacji  dożynek – dodaje Rafał Zdzierela, starosta pilski.

Współpracę samorządów przy organizacji dożynek podkreśla także Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
- Nie ukrywam, że z wielką przyjemnością mogę poinformować, że Wielkopolska włącza się w ten cały proces, w te wszystkie działania, które są poświęcone świętowaniu czasu plonów. W gminie  Szydłowo, w Starej Łubiance będzie jedna z 4 uroczystości, gdzie pod patronatem pana Marszałka Marka Woźniaka wspólnie będziemy dziękować rolnikom za ich plony i pracę, którą wykonywali. Serdecznie zapraszam.

Program dożynek
Święto plonów rozpocznie się o godz. 13.00. mszą św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.
Po mszy korowód dożynkowy przejdzie na boisko sportowe, na którym odbędzie się dalsza część uroczystości, m.in. obrzęd dożynkowy w wykonaniu zespołu Rożanie.
W programie dożynek: pokazy kulinarne Kół Gospodyń Wiejskich, konkursy dożynkowe, gry i zabawy dla dzieci. Do tego koncerty i na koniec zabawa taneczna.