30 lat Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego w Pile

Data: 25-08-2024    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

członkowie stowarzyszenia dbają o lotniczą historię Piły W sobotę, 24 sierpnia jubileusz 30 lat istnienia obchodziło Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddziału Piła, które pielęgnuje bogatą historię  lotniczą Piły, upowszechnia ją wśród mieszkańców i przekazuje  młodemu pokoleniu. Prezesem stowarzyszenia jest płk dypl. nawig. inż. Jan Ficerman. 

Uroczystości rozpoczęły się pod pomnikiem samolotu przy skrzyżowaniu ul. Drygasa i Okrzei w Pile, gdzie na cokole znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona pilskim lotnikom. Członkowie Stowarzyszenia, przedstawiciele organizacji kombatanckich, parlamentarzyści oraz samorządowcy oddali hołd pilotom 6 Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego, który przez ponad 50 lat stacjonował w Pile. Obecni byli także przedstawiciele samorządu Powiatu Pilskiego Rafał Zdzierela, starosta pilski oraz Stefan Kowal, wicestarosta pilski.

Druga część uroczystości odbyła się w Centrum Powiatowym Iskra w Pile, gdzie złożono gratulacje członkom stowarzyszenia, za ich aktywność i kontynuowanie pięknej lotniczej tradycji, która dzięki nim jest wiecznie żywa. 
- Dziękujemy, że po trudach zaszczytnej i odpowiedzialnej służby nadal wypełniacie swoją misję służąc Ojczyźnie – powiedział starosta Rafał Zdzierela.  
Stowarzyszenie przyjęło nowych członków honorowych, w tym zaszczytnym gronie znalazł się także Rafał Zdzierela, starosta pilski.

Pilski oddział SSLW RP należy do najaktywniejszych w kraju. Liczy obecnie 74 członków i 15 członków honorowych i cały czas pozyskuje nowych.
Do stowarzyszenia należą piloci 6 Pułku Lotnictwa Myśliwsko- Bombowego: dawni dowódcy, piloci, żołnierze obsługi technicznej, wdowy po oficerach oraz przyjaciele Stowarzyszenia, którym bliska jest historia pilskiego lotnictwa wojskowego.

Najważniejsze działania:
W 2013 r. dzięki staraniom członków stowarzyszenia na cokole pomnika-samolotu przyskrzyżowaniu ul. Okrzei i Drygasa w Pile odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą bazie pilskiego lotnictwa, którego historia w naszym mieście zaczęła się dokładnie 3 października 1952 roku, kiedy to na lotnisku wylądowała załoga samolotu IŁ-106 plmsz.
W 2014 r. Stowarzyszenie otrzymało sztandar.
W 2019 r. na 25-lecie SSLW RP Oddziału w Pile w Młodzieżowym Domu Kultury Iskra w Pile otwarto wystawę fotografii, na której zgromadzono blisko 500 zdjęć, w 80 procentach przedstawiających historię pilskiego lotnictwa.
[Przygotował ją Janusz Urlewicz, członek pilskiego oddziału Stowarzyszenia, autor tylko części zdjęć. Sporo pozyskał od żołnierzy, przyjaciół, wdów po oficerach (wystawa będzie na obchodach 30-lecia w kinie Iskra].
W 2020 r. – na Cmentarzu Komunalnym w Pile z inicjatywy członków Stowarzyszenia odsłonięto Pomnik żołnierzy lotnictwa z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, w której lotnictwo RP wzięło pierwszy raz udział jako rodzaj Sił Zbrojnych. Fundatorami pomnika byli honorowi członkowie pilskiego oddziału SSLW RP.
W 2023 r. w budynku Starostwa  Powiatowego w Pile otwarto Pilskie Centrum Tradycji Wojskowych, w którym zgromadzono pamiątki po Garnizonie Pilskim, również pilskich lotników.
W 2023 r. Członkowie Stowarzyszenia dołączyli do grona słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Członkowie stowarzyszenia podejmują liczne działania na rzecz promocji bogatej tradycji lotniczej Piły, są to spotkania okolicznościowe oraz pogadanki także z młodzieżą szkolną.
Zapisz się na newsletter