Ruszyła budowa prosektorium na potrzeby wydziału lekarskiego

Data: 31-07-2024    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

nowoczesne prosektorium to również krok do przekształcenia pilskiego szpitala w szpital kliniczny 30 lipca podpisano akt erekcyjny oraz wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego prosektorium przy Szpitalu Specjalistycznym w Pile.
Inwestycja jest ważnym krokiem w kierunku uruchomienia Wydziału Medycznego UAM w Poznaniu, który powstanie w Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile (co jest planowane już w przyszłym roku akademickim) oraz przekształcenia pilskiego szpitala w szpital kliniczny.
Na budowę prosektorium decyzją radnych Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego przekazał 6 mln zł. Termin zakończenia budowy prosektorium planowany jest na luty 2025.

W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego uczestniczyła Rektor UAM w Poznaniu prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska.
- Wmurowanie kamienia węgielnego jest znakiem, że najpierw chcemy przygotować dobre zaplecze do nauki. Zależy nam, aby kształceniu lekarzy w Pile towarzyszyła marka. UAM w Poznaniu kiedy powstawał 105 lat temu kształcił medyków, a jego pierwszym rektorem był lekarz Heliodor Święcicki. Chcąc kształcić medyków, wracamy do tego stanu.

Obecni byli także partnerzy projektu.
- Chodzi przede wszystkim o jakość kształcenia. Wspólna droga UAM i Akademii Nauk Stosowanych w Pile ANS w Pile do uruchomienia wydziału lekarskiego w Pile, to wyjście naprzeciw tej jakości -  zapewnił dr hab. Donat Mierzejewski, prof. ANS, Rektor Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile.

- To  kolejna cegiełka do budowy w Pile wydziału lekarskiego, jesteśmy dumni, że samorząd powiatowy dołożył tę cegiełkę – powiedział Rafał Zdzierela, starosta pilski.

- Jest to jedyny taki moment i szansa dla tego szpitala, aby wykonać skok historyczny. Najbliższe lata będą wyznaczać szanse nie tylko dla Piły, ale całego regionu. Powodzenia - dodała Beata Dudzińska, Prezydent Miasta Piły.

Wagę przedsięwzięcia podkreślił również poseł Piotr Głowski.
- To naprawdę historyczny moment. To nie jest tylko symboliczny, ale prawdziwy kamień węgielny.  To duża zmiana związana z medycyną w mieście, nie tylko tą, która dotyczy nauki, ale związana jest z funkcjonowaniem szpitala w przyszłości.

Małgorzata Karwacka, Przewodnicząca Rady Powiatu z kolei podkreśliła:
- Wszyscy kibicujemy temu przedsięwzięciu, jako pilanka cieszę się, że miasto zyska na randze. Wierzę, że wykształcone tutaj kadry lekarskie zostaną w Pile i lekarzy będzie więcej, dzięki czemu mieszkańcy zyskają lepszy dostęp do medyków i ochrony zdrowia.

W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego wzięli udział również, m.in. Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Stefan Kowal, wicestarosta pilski, Kazimierz Sulima, etatowy członek Zarządu Powiatu w Pile oraz Maria Kubica, Przewodnicząca Rady Miasta Piły. Licznie uczestniczyła również kadra szpitala.

W budowę prosektorium i uruchomienie kierunku lekarskiego w Pile zaangażowanych jest wiele stron: UAM w Poznaniu, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Powiat Pilski i Miasto Piła, które zadeklarowały m.in. udostepnienie mieszkań dla nowej kadry.

W przedsięwzięcie zaangażowana jest Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile, która na potrzeby studentów wydziału lekarskiego udostępni Centra Symulacji Medycznych dla studentów pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego, w tym “symulacyjne” Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i własną karetką.

Z kolei w nowym prosektorium będą także sale dydaktyczne połączone systemem informatycznym ze szpitalem, co pozwoli na oglądanie w czasie rzeczywistym przeprowadzanych zabiegów i operacji na szpitalnych blokach.

W Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile trwają już prace związane z przygotowaniem obiektu na przyjęcie studentów. Powstanie tu m.in. wielospecjalistyczne centrum symulacji medycznych oraz laboratorium do histologii oraz do fizjologii. Wszystkie projekty są już gotowe, środki są również zabezpieczone.