Pomoc osobom z problemami psychicznymi

Data: 10-10-2023    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

osoby z problemami psychicznymi mogą korzystać z pomocy wielu instytucji
10 października przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

Jego celem jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na problemy natury psychicznej, z którymi zmaga się coraz więcej osób. To także szeroka edukacja i pomoc potrzebującym.

Aby wyjść naprzeciw rosnącym potrzebom Powiat pilski - Starostwo Powiatowe w Pile w połowie ubiegłego roku razem ze spółka Center Med w Poznaniu oraz Fundacją Ciszum w ramach unijnego projektu wartego 7 mln zł uruchomił Powiatowe Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Pile przy ul. Rydygiera 23. Dzieci i młodzież z zaburzeniami emocjonalnymi otrzymują tu pomoc terapeutów i lekarzy.

Z kolei w budynku przy ul. Wojska Polskiego 49b w Pile funkcjonuje Centrum Koordynacji, gdzie przyjmowane są zgłoszenia.Centrum czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 18.00, numery tel. 67 35 405 30 lub 511 730 113. Oba punkty działają już w ramach kontraktów NFZ.

Pomocy psychologicznej i terapeutycznej udzielają również specjaliści z Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Pile, w skład którego wchodzi poradnia w Pile: tel. 67 353 25 70, tel. kom. 509 758 330, oraz poradnia w Wyrzysku, tel. 67 286 24 77.

Edukację oraz rehabilitację dzieci i młodzieży z lekką niepełnosprawnością intelektualną prowadzi także Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Pile. Aby podnieść komfort wychowanków i jakość pracy specjalistycznej kadry w 2018 r. wybudowaliśmy tu nowoczesną halę sportową z salami do rehabilitacji i kompleks boisk z ogrodem sensorycznym.

- Nasze działania skupiają się przede wszystkim na dzieciach i młodzieży, aby ich przyszłość była lepsza i bezpieczna - mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.