ZAPRASZAMY DO WYPRÓBOWANIA SYMULATORA DACHOWANIA
Przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Pile stoi symulator dachowania. Dzisiaj oraz w piątek 10 listopada, w godz. od 14.00 do 16.00, mogą wypróbować go mieszkańcy. W sobotę, 11 listopada, symulator będzie także dostępny podczas Rodzinnego Pikniku Kierujesz Życiem na Stadionie Powiatowym przy Okrzei w Pile. - Sam miałem już okazję przetestować symulator dachowania. Zapraszam mieszkańców, aby również go wypróbowali. Oczywiście, to jedynie przybliżona sytuacja do tego, co dzieje się z kierowcą i autem podczas dachowania na drodze. Ale warto to sprawdzić, może niejeden z Was zdejmie nogę z gazu – mówi
Eligiusz Komarowski, starosta pilski.
Symulator dachowania został zakupiony w ramach projektu pn. „BEZPIECZNI w powiecie pilskim - #Akcja EDUkacja” realizowanego przez Powiat Pilski w partnerstwie z Komendą Powiatową Policji, Powiatową Komendą Państwowej Straży Pożarnej oraz organizacjami zrzeszającymi seniorów w powiecie pilskim.
Projekt jest współfinansowany ze środków RZĄDOWEGO PROGRAMU OGRANICZANIA PRZESTĘPCZOŚCI i ASPOŁECZNYCH ZACHOWAŃ RAZEM BEZPIECZNIEJ im. Władysława Stasiaka na lata 2022 - 2024 (2023 r.).
Symulator dachowania będzie dostępny także na kolejnych organizowanych przez Powiat Pilski eventach, aby jak najszerzej promować bezpieczną jazdę i zapobiegać wypadkom drogowym.
***
O BEZPIECZEŃSTWIE Z MŁODZIEŻĄ POWIATU PILSKIEGO W Centrum Powiatowym ISKRA w Pile, 10 listopada 2023 r., odbyły się spotkania z młodzieżą poświęcone bezpiecznym zachowaniom na drodze. Podczas spotkań funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Pile poruszyli między innymi problem prowadzenia pojazdów pod wpływem różnych używek: alkoholu, narkotyków, czy innych substancji psychotropowych.
- To ważny temat, warto cały czas o nim mówić. Edukacja młodzieży to najskuteczniejsze działania prewencyjne - mówi
Eligiusz Komarowski, starosta pilski.
Niezwykle poruszające i działające na wyobraźnię młodzieży było także spotkanie z ofiarą wypadku.
Spotkanie odbyło się w ramach wspólnych działań prewencyjnych w ramach projektu „BEZPIECZNI w powiecie pilskim - #AkcjaEDUkacja”- Kierujesz życiem, realizowanego przez Powiat Pilski w partnerstwie z Komendą Powiatową Policji, Powiatową Komendą Państwowej Straży Pożarnej oraz organizacjami zrzeszającymi seniorów w powiecie pilskim.
Projekt jest współfinansowany ze środków RZĄDOWEGO PROGRAMU OGRANICZANIA PRZESTĘPCZOŚCI i ASPOŁECZNYCH ZACHOWAŃ RAZEM BEZPIECZNIEJ im. Władysława Stasiaka na lata 2022 - 2024 (2023 r.)
***
EVENT "KIERUJESZ ŻYCIEM" Na Stadionie Powiatowym przy Okrzei w Pile w dniu 11 listpada 2023r. odbył się Piknik Rodzinny pod hasłem „Kierujesz Życiem”, promujący bezpieczne zachowania na drodze. Mieszkańcy mieli okazję wypróbować m.in. symulator dachowania, który pozwala choć w jakimś stopniu poczuć, jak to jest, kiedy przydarzy nam się takie zdarzenie na drodze.
- Próba w takim symulatorze na pewno skłania do refleksji i wolniejszej i uważniejszej jazdy – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.
Powiat Pilski zakupił to urządzenie jako jeden z nielicznych w kraju.
- Zależy nam, aby mieszkańcy mieli do niego dostęp w ramach działań prewencyjnych, które prowadzimy od wielu lat razem z Komendą Powiatową Policji w Pile i Komenda Powiatowa PSP w Pile. Piknik to także nasz wspólny projekt w ramach tych działań, a symulator dachowania będziemy udostępniać na kolejnych organizowanych przez nas wydarzeniach – dodaje starosta.
Prewencji służył także pokaz symulatora zderzenia, zorganizowanie miasteczka ruchu drogowego dla najmłodszych, w którym mogli poznać zasady bezpiecznej jazdy na rowerze, pokaz działań ratowniczych przeprowadzony przez strażaków czy ratownictwa medycznego.
- To wszystko edukuje i działa na wyobraźnię dzieci i dorosłych. Jestem pewien, że takich spotkań policjantami i strażakami nigdy dosyć i na pewno będziemy je kontynuować – podsumowuje starosta.
„Kierujesz życiem” było finałowym wydarzeniem projektu pn. „BEZPIECZNI w powiecie pilskim - #Akcja EDUkacja” realizowanego przez Powiat Pilski w partnerstwie z Komendą Powiatową Policji, Powiatową Komendą Państwowej Straży Pożarnej oraz organizacjami zrzeszającymi seniorów w powiecie pilskim.
Projekt jest współfinansowany ze środków RZĄDOWEGO PROGRAMU OGRANICZANIA PRZESTĘPCZOŚCI i ASPOŁECZNYCH ZACHOWAŃ RAZEM BEZPIECZNIEJ im. Władysława Stasiaka na lata 2022 - 2024 (2023 r.).
***
KAMPANIA NA RZECZ BEZPIECZEŃSTWA MIESZKAŃCÓW
Powiat Pilski realizuje kampanię społeczną w ramach projektu „BEZPIECZNI w Powiat Pilski - Starostwo Powiatowe w Pile - #AkcjaEDUkacja” dofinansowanego z Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024” (2023r.). Kampania ma ona na celu zwiększenie świadomości kierowców w zakresie prawidłowych zachowań na drodze oraz edukację dzieci, młodzieży i seniorów w zakresie czyhających zagrożeń.
Zaangażowali się w nią radni Rady Powiatu w Pile, m.in. Kazimierz Wasiak, przewodniczący Rady, Emilia Załachowska, członek Zarządu Powiatu w Pile, Krzysztof Pabich, wiceprzewodniczący rady, radna Ewa Ramusiewicz, radny Przemysław Pochylski.
Powstały krótkie spoty filmowe, również o bezpieczeństwie na przejazdach kolejowych oraz grafiki, ostrzegające przed oszustami, skłaniające do refleksji. Aby dotrzeć do jak największego grona mieszkańców gmin powiatu pilskiego są one na bieżąco publikowane w mediach
społecznościowych.
***
Dane osobowe i kontaktowe w rękach złodziei oznaczają dla nas wysokie ryzyko utraty pieniędzy. A dla złodziei szansę na zarobek. Dlatego oszuści stosują wyszukane metody socjotechniczne.
Obecnie plagą stały się tzw. spoofing – metoda telefoniczna lub mailowa, polegająca na podszywaniu się pod prawdziwe organizacje (w tym banki czy BIK) oraz phishing.
Złodzieje wykorzystują narzędzia umożliwiające wykonanie połączenia telefonicznego z wyświetleniem prawdziwego numeru wiarygodniej instytucji, np. znanego dostawcy usług lub banku.
Przestępca nawiązuje bliski i przekonujący kontakt z ofiarą, namawiając do podania danych, np. do wykonania przelewu lub dokonania transakcji kartowej. Wszystkie szczegóły są zmyślone: przestępcy podają fikcyjne uzasadnienie, fikcyjne kwoty zobowiązań, nieistniejące dane odbiorcy.
Rozmowy mogą trwać długo, przestępcy przełączają rozmowę do innych „konsultantów”, żeby stworzyć pozory prawdziwego kontaktu np. z bankiem.
Rozmówca jest zmanipulowany, zaczyna wierzyć, że jego pieniądze są w niebezpieczeństwie. Często zdarza się, że jest nakłaniany do zainstalowania na swoim komputerze lub smartfonie aplikacji, która zwiększy bezpieczeństwo pieniędzy. W rzeczywistości ten program czy aplikacja umożliwi oszustom przejęcie kontroli nad telefonem lub komputerem ofiary.
Pamiętajcie, przedstawiciele banku nigdy nie proszą o dane do logowania do systemów bankowych, takich jak numer klienta, login czy hasło. Nie oczekują dyktowania kodów BLIK, czy haseł jednorazowych. Takie informacje potrzebne są złodziejom, by dostać się na twoje konto
Kampania realizowana jest w ramach projektu „BEZPIECZNI w
Powiat Pilski - Starostwo Powiatowe w Pile -
#AkcjaEDUkacja” dofinansowanego z Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024” (2023r.)
WIĘCEJ INFORMACJI NA PROFILU PROGRAMU: https://www.facebook.com/profile.php?id=100071119620851