AKTYWIZACJA ZAWODOWA OSÓB BEZROBOTNYCH I POSZUKUJĄCYCH PRACY W POWIECIE PILSKIM (V)
Tytuł projektu: ,,Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych i poszukujących pracy w powiecie pilskim (V)”
O projekcie:
NR PROJEKTU: RPWP.06.01.00-30-0024/19
OKRES REALIZACJI PROJEKTU: od 01.01.2019r. do 31.12.2022r. – projekt zakończony
CAŁKOWITA WARTOŚĆ PROJEKTU: 11 588 033,03 PLN
WKŁAD FUNDUSZY EUROPEJSKICH: 9 849 828,08PLN
PARTNERZY PROJEKTU: BRAK
NR I DATA PODPISANIA UMOWY O DOFINANSOWANIE PROJEKTU: RPWP.06.01.00-30-0024/19-00 z dnia 18.10.2019r.
Projekt realizowany w ramach Osi priorytetowej: „6” „Rynek pracy”
Działania: „6.1” „Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych i poszukujących pracy – projekty pozakonkursowe realizowane przez PSZ”
Poddziałania: BRAK
Programu Operacyjnego: Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020
Cel projektu:
Celem głównym projektu była aktywizacja od 01.01.2019r. – do 31.12.2022r. osób bezrobotnych powyżej 29. roku życia (definiowanych jako osoby, które ukończyły 30. rok życia), zarejestrowanych w PUP w Pile, należących co najmniej do jednej z poniższych kategorii: osób długotrwale bezrobotnych, kobiet, osób z niepełnosprawnościami, osób o niskich kwalifikacjach lub osób w wieku 50 lat i więcej oraz reemigrantów, osób odchodzących z rolnictwa i ich rodzin, a także mężczyzn w wieku 30-49 lat, którzy wymagali wsparcia w zakresie nabycia/podwyższenia kwalifikacji lub rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej.
Rezultaty projektu:
Wsparciem w projekcie objęto 780 osób bezrobotnych, w ramach form pomocy określonych dzięki wypracowaniu Indywidualnego Planu Działania.
W ramach projektu:
- 200 osób przedsiębiorczych otrzymało jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej,
- 348 osób skierowano do odbycia stażu,
- 221 osób uczestniczyło w szkoleniach, z których 207 osób uzyskało kwalifikacje,
- 24
osoby zatrudnione zostały w ramach prac interwencyjnych,
- 30
osób bezrobotnych zatrudnionych było na stanowiskach pracy, których koszty wyposażenia/doposażenia zrefundowano pracodawcy. Suma osób objętych poszczególnymi formami wsparcia przekracza liczbę uczestników projektu. Jeden uczestnik korzystał z kilku form wsparcia.
- 903 osoby pracujące objęte były wsparciem w ramach instrumentów dofinansowania łagodzących skutki COVID-19.
W ramach projektu osobom bezrobotnym zapewniona była możliwość realizacji indywidualnej i kompleksowej aktywizacji zawodowo - edukacyjnej, która opierała się na co najmniej 3 elementach indywidualnej i kompleksowej pomocy, przy czym każdy uczestnik objęty był Indywidualnym Planem Działania, usługami pośrednictwa pracy lub poradnictwa zawodowego oraz formą pomocy wynikającą ze zdiagnozowanych dla niego potrzeb.
Projekt umożliwiał bezrobotnym nabycie kompetencji lub kwalifikacji stosownie do zgłaszanych potrzeb oraz wymagań pracodawców, poprzez szkolenia zawodowe. Szkolenia realizowane w ramach projektu umożliwiały zdobycie kwalifikacji w zawodach deficytowych na lokalnym rynku pracy. Uzyskanie kwalifikacji lub kompetencji było każdorazowo weryfikowane poprzez przeprowadzenie odpowiedniego ich sprawdzenia (np. w formie egzaminu).
Aby zmniejszyć problem braku doświadczenia lub powrotu na rynek pracy po dłuższej przerwie i umożliwić podjęcie pracy, kierowano uczestników na staże. Osoby mające problemy z samodzielnym pozyskaniem pracy skierowane zostały do zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub na utworzone w ramach refundacji kosztów wyposażenia/doposażenia stanowiska pracy. Osoby nie mające środków na uruchomienie własnej działalności gospodarczej otrzymały jednorazowe środki na jej na podjęcie, a także chcąc zapewnić tym uczestnikom kompleksowe wsparcie, umożliwiono przeszkolenie z podstaw rachunkowości we własnej firmie.