O projekcie: NR PROJEKTU: RPWP.04.05.04-30-0005/19
OKRES REALIZACJI PROJEKTU: od 09-09-2020 r. do 30-06-2023 r.
CAŁKOWITA WARTOŚĆ PROJEKTU: 1 966 090,95 PLN
CAŁKOWITE WYDATKI KWALIFIKOWALNE: 1 597 947,50 PLN
WKŁAD FUNDUSZY EUROPEJSKICH: 1 358 255,36 PLN
Projekt realizowany w ramach Osi priorytetowej 4 „ŚRODOWISKO”
Działania 4.5 „Ochrona przyrody”
Poddziałania 4.5.4 „Edukacja ekologiczna”
Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020
PARTNERZY PROJEKTU: Powiat Pilski
Nadleśnictwo Zdrojowa Góra
Nadleśnictwo Kaczory Cel projektu: Celem projektu jest wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców Powiatu Pilskiego poprzez prowadzenie edukacji ekologicznej społeczności lokalnej tak, aby zachować zasoby i walory środowiska w stanie zapewniającym trwałe i niedoznające uszczerbku możliwości korzystania z nich zarówno przez obecne, jak i przyszłe pokolenia, przy jednoczesnym zachowaniu trwałości procesów przyrodniczych oraz naturalnej różnorodności biologicznej.
Opis działań realizowanych w ramach projektu: ZADANIE 1. Ekologiczna kampania informacyjno - edukacyjna "Eko w domu, eko w pracy, eko na zakupach" skierowana do lokalnej społeczności Powiatu Pilskiego
OKRES REALIZACJI ZADANIA - od 2020-10-16 do 2022-06-06
W ramach projektu zaplanowano przeprowadzenie kampanii informacyjno – edukacyjnej wśród mieszkańców Powiatu Pilskiego na temat właściwego postępowania z odpadami oraz dobrych nawyków proekologicznych, które każdy z nas może stosować w życiu codziennym, aby wspomagać środowisko naturalne.
ZADANIE 2. Modernizacja i doposażenie Ośrodka Edukacji Leśnej Zdrojowa Góra na potrzeby zajęć edukacji ekologicznej dla dzieci i młodzieży
OKRES REALIZACJI ZADANIA - od 2020-12-14 do 2023-06-30
W ramach projektu zaplanowano rozszerzenie działalności edukacyjnej Ośrodka o kolejną salę edukacyjną (poprzez adaptację pomieszczenia biurowego i wyposażenie w meble) oraz zakup pomocy dydaktycznych, stworzenie systemu wspomagającego zajęcia dydaktyczne z wykorzystaniem mikroskopów optycznych z kamerami i doposażenie sali w materiały edukacyjne.
ZADANIE 3. Ekologiczna kampania edukacyjna dla dzieci i młodzieży Powiatu Pilskiego
OKRES REALIZACJI ZADANIA - od 2021-09-13 do 2022-06-15
W ramach projektu zaplanowano 60 lekcji plenerowych - wyjazdów edukacyjnych, w których weźmie udział ok. 2000 osób. Miejsca lekcji plenerowych zaplanowano tak, aby zaprezentować uczestnikom praktyczne aspekty związane z segregacją i utylizacją odpadów (spalarnia) oraz przekazać teoretyczne wiadomości związane z wpływem człowieka na środowisko (lekcje w Poznańskim Parku Naukowo - Technologicznym czy Ośrodkach Edukacji prowadzonych przez Nadleśnictwa).
ZADANIE 4. Doposażenie Powiatowego Centrum Edukacji Ekologicznej (PCEE) w Pile w sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć oraz realizacja zajęć edukacyjnych
OKRES REALIZACJI ZADANIA - od 2021-04-19 do 2022-07-04
W ramach projektu zaplanowano doposażenie Centrum w wysokiej jakości sprzęt elektroniczny, który pozwoli na prowadzenie zajęć w zakresie badania pogody, z wykorzystaniem posiadanej przez PCEE stacji meteorologicznej, a także na prowadzenie zajęć w formie odpowiadającej zapotrzebowaniu zgłaszanemu przez dzisiejszą młodzież, czyli zajęć prowadzonych na sprzętach komputerowych (w oparciu o specjalistyczne oprogramowanie, sprzęt elektroniczny, wizualizery, wyświetlacze 3D itp.).
ZADANIE 5. Utworzenie ścieżki edukacyjnej przy Zespole Szkół Technicznych w Pile
OKRES REALIZACJI ZADANIA - od 2021-09-10 do 2021-12-31
W ramach projektu zaplanowano utworzenie edukacyjnej ścieżki dydaktycznej na temat ekologii i ochrony środowiska. Planowana jest nowoczesna konstrukcja łącząca wypoczynek z prezentacją treści edukacyjnych. Dzięki realizacji inwestycji powstanie miejsce do prowadzenia plenerowych zajęć z ekologii, które udostępniane będzie wszystkim szkołom ponadgimnazjalnym prowadzonym przez Powiat Pilski (8 placówek w Pile). Będzie to miejsce ogólnodostępne także dla okolicznych mieszkańców. Ze względu na treści prezentowane na elementach instalacji oraz ich formę w postaci gier i zabaw możliwe będzie zarówno opracowanie scenariuszy zajęć prowadzonych na ścieżce (dla uczniów), jak i autoedukacja realizowana przez osoby zwiedzające ścieżkę.
ZADANIE 6. Ekologiczny projekt budowy edukacyjnej ścieżki dydaktycznej oraz szkolnego ogrodu dydaktycznego "Raj dla owada" realizowany przez uczniów Zespołu Szkół Budowlanych w Pile
OKRES REALIZACJI ZADANIA - od 2021-09-13 do 2022-06-06
W ramach projektu zaplanowano utworzenie edukacyjnej ścieżki dydaktycznej oraz ogrodu dydaktycznego "Raj dla owada". Ogród przyczyni się do urozmaicenia przestrzeni szkolnej, rozwinie postawy proekologiczne uczniów, nauczycieli i środowiska lokalnego. Nauczy szacunku dla przyrody i jej różnorodności biologicznej, podpowie, jak stworzyć przestrzeń estetyczną oraz przyjazną ludziom i innym stworzeniom. Ogród szkolny to żywa pracownia, w której uczniowie będą prowadzić ciekawe badania, eksperymenty i obserwacje, gdzie mają zapewniony kontakt z żywą przyrodą, jakiego nie zastąpi nawet najlepiej wyposażona pracownia szkolna.
ZADANIE 7. Utworzenie Punktu Edukacji Ekologicznej przy Młodzieżowym Domu Kultury ISKRA w Pile
OKRES REALIZACJI ZADANIA - od 2020-09-09 do 2023-06-30
W ramach projektu zaplanowano prace związane z zaadaptowaniem obiektu do potrzeb prowadzenia nowej formy zajęć z edukacji ekologicznej, w tym utworzenie ścieżki edukacyjnej przy budynku MDK w Pile (z hotelem dla owadów, karmnikami dla motyli i stacją meteo dla edukacji w zakresie ograniczania smogu), utworzenie instalacji z nawodnieniem dla wiszących ogrodów, utworzenie i wyposażenie oranżerii, w której prowadzone będą zajęcia z roślinoznawstwa, zagospodarowanie patio do potrzeb prowadzenia zajęć zielarskich.
ZADANIE 8. Promocja projektu - Powiat Pilski
OKRES REALIZACJI ZADANIA - od 2020-10-16 do 2021-09-09
W ramach projektu zaplanowano prowadzenie działań mających na celu informowanie o dofinansowaniu z EFRR oraz o projekcie Eko-Edukacja II w Powiecie Pilskim (w tym zakup i montaż tablic projektowych, informowanie o przebiegu projektu za pośrednictwem stron internetowych i portali społecznościowych).
ZADANIE 9. Rozbudowa ścieżki edukacyjnej przy Starostwie Powiatowym w Pile
OKRES REALIZACJI ZADANIA - od 2020-11-30 do 2022-06-20
W ramach projektu zaplanowano wyposażenie istniejącej ścieżki w nowoczesne gabloty solarne z planszami dotyczącymi m.in. ochrony przyrody, a także zakup i montaż zewnętrznego ekranu Led służącego przekazywaniu treści ekologicznych (w tym filmu w ramach kampanii „Eko w domu, Eko w pracy….” oraz informacji szczególnie istotnych z punktu widzenia mieszkańców: dot. stężenia smogu, zagrożeń pogodowych, zbiórek odpadów w gminach powiatu pilskiego, eko porad itp.).
Ścieżka – wzbogacona o wiatę edukacyjną, ławki i pulpity edukacyjne oraz edukacyjne gry plenerowe – będzie uwzględniać wymogi komunikacyjne zwiedzających, w tym osób niepełnosprawnych ruchowo.
ZADANIE 10. Promocja projektu - Nadleśnictwo Zdrojowa Góra
OKRES REALIZACJI ZADANIA - od 2023-02-01 do 2023-06-30
W ramach projektu zaplanowano prowadzenie działań mających na celu informowanie o dofinansowaniu z EFRR oraz o projekcie Eko-Edukacja II (w tym zakup i montaż tablicy projektowej, informowanie o przebiegu projektu za pośrednictwem stron internetowych i portali społecznościowych).
ZADANIE 11. Utworzenie edukacyjnej ścieżki ekologicznej przy Powiatowym Centrum Edukacji Ekologicznej w Pile
OKRES REALIZACJI ZADANIA - od 2021-09-10 do 2022-06-09
W ramach projektu zaplanowano zamontowanie m.in. tablic edukacyjnych i instalacji (które informować będą o zasadach segregacji odpadów, odnawialnych i nieodnawialnych źródłach energii, rozkładzie śmieci w czasie, pozyskiwaniu energii oraz zasadach dbania o środowisko), ławek z treściami edukacyjnymi (m.in. o tym skąd bierze się zanieczyszczenie powietrza), "kostek wiedzy". Dodatkowo zaplanowano zakup, montaż i podłączenie 2 lamp solarnych. Instalacja będzie ogólnodostępna.
ZADANIE 12. Eko zajęcia w Punkcie Edukacji Ekologicznej przy Młodzieżowym Domu Kultury ISKRA w Pile
OKRES REALIZACJI ZADANIA - od 2023-01-01 do 2023-06-30
W ramach projektu utworzony zostanie Punkt Edukacji Ekologicznej, w ramach którego planuje się prowadzenie zajęć warsztatowych na przyrodniczej ścieżce edukacyjnej, na patio, w oranżerii oraz przy wiszących ogrodach - skierowane do uczniów klas I-IV szkoły podstawowej (realizacja programów "Zioła wokół nas" oraz "Wiszące ogrody"). PEE będzie prowadził także inne dodatkowe zajęcia ogólnodostępne związane z ekologią i ochroną środowiska, organizował wydarzenia jednodniowe oraz weekendowe, podczas których do celów eko edukacji wykorzystywane będą sprzęty i pomoce dydaktyczne utworzone w PEE przy MDK.
ZADANIE 13. Utworzenie ścieżki dydaktycznej w Leśnictwie Mościska w Nadleśnictwie Kaczory
OKRES REALIZACJI ZADANIA - od 2021-12-02 do 2022-07-06
W ramach projektu zaplanowano instalację 11 tablic edukacyjnych wraz z elementami małej architektury (wiata – duża, mała wiatka, ławostoły), tabliczek kierunkowych, piktogramów na drzewach na terenie obszarów cennych przyrodniczo w Nadleśnictwie Kaczory.
ZADANIE 14. Promocja Projektu - Nadleśnictwo Kaczory
OKRES REALIZACJI ZADANIA - od 2021-08-30 do 2021-11-10
W ramach projektu zaplanowano prowadzenie działań mających na celu informowanie o dofinansowaniu z EFRR oraz o projekcie Eko-Edukacja II (w tym zakup i montaż tablicy projektowej, informowanie o przebiegu projektu za pośrednictwem stron internetowych i portali społecznościowych).
ZADANIE 15. Utworzenie ścieżki edukacyjnej przy jeziorze Płocie w Nadleśnictwie Kaczory
OKRES REALIZACJI ZADANIA - od 2021-11-26 do 2022-06-08
W ramach projektu zaplanowano utworzenie ścieżki edukacyjnej wokół jeziora o długości 4,2 km, która byłaby w całości położona na terenie leśnictwa Podlasie (Nadleśnictwo Kaczory). Użytkownicy projektowanego obiektu będą mieli okazję zapoznać się z walorami przyrodniczymi leśnych terenów wokół jeziora, jak i samego jeziora Płocie, otrzymają informacje z zakresu gospodarki leśnej oraz historii tej okolicy.
ZADANIA NADLEŚNICTW: ZADANIE 2. Modernizacja i doposażenie Ośrodka Edukacji Leśnej Zdrojowa Góra na potrzeby zajęć edukacji ekologicznej dla dzieci i młodzieży
OKRES REALIZACJI ZADANIA - od 2020-12-14 do 2023-06-30
ZADANIE 3. Ekologiczna kampania edukacyjna dla dzieci i młodzieży Powiatu Pilskiego
OKRES REALIZACJI ZADANIA - od 2021-09-13 do 2022-06-15
ZADANIE 10. Promocja projektu - Nadleśnictwo Zdrojowa Góra
OKRES REALIZACJI ZADANIA - od 2023-02-01 do 2023-06-30
ZADANIE 13. Utworzenie ścieżki dydaktycznej w Leśnictwie Mościska w Nadleśnictwie Kaczory
OKRES REALIZACJI ZADANIA - od 2021-12-02 do 2022-07-06
ZADANIE 14. Promocja Projektu - Nadleśnictwo Kaczory
OKRES REALIZACJI ZADANIA - od 2021-08-30 do 2021-11-10
ZADANIE 15. Utworzenie ścieżki edukacyjnej przy jeziorze Płocie w Nadleśnictwie Kaczory
OKRES REALIZACJI ZADANIA - od 2021-11-26 do 2022-06-08
PLANOWANE EFEKTY REALIZACJI PROJEKTU: 1. Objęcie wsparciem 3 ośrodków prowadzących działalność w zakresie edukacji ekologicznej (2 Ośrodków Edukacji Leśnej funkcjonujących przy Nadleśnictwie Zdrojowa Góra i Nadleśnictwie Kaczory oraz Powiatowego Centrum Edukacji Ekologicznej w Pile).
2. Przeprowadzenie 4 kampanii informacyjno - edukacyjnych związanych z edukacją ekologiczną dla dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie ekologii i ochrony środowiska.
3. Utworzenie, modernizacja i oznakowanie:
- 6 nowych przyrodniczo - ekologicznych ścieżek edukacyjnych,
- rozbudowa już istniejącej ścieżki przy Starostwie Powiatowym.
Działania edukacyjne będą realizowane w formie edukacji pośredniej i bezpośredniej:
a) edukacja pośrednia: broszury w prasie, wydawnictwa, filmy, wystawa fotograficzna, ścieżki edukacyjne (auto edukacja),
b) kampanie informacyjno- edukacyjne bezpośrednie: zajęcia edukacyjne w Powiatowym Centrum Edukacji Ekologicznej, Punkcie Edukacji Ekologicznej, Ośrodku Edukacji Leśniej w Nadleśnictwie Zdrojowa Góra, wyjazdy edukacyjne dla dzieci i młodzieży, ścieżki edukacyjne do zajęć z instruktorem (ok. 60 os.).
Wszystkie produkty projektu będą ogólnodostępne i bezpłatne. Powyższe działania prowadzić będą do wzrostu wiedzy przyrodniczej i ekologicznej oraz kształtowania zachowań zmierzających do poszanowania i dbałości o środowisko.
W dniu 29 maja 2020 roku przedstawiciele Powiatu Pilskiego - Eligiusz Komarowski Starosta Pilski, Arkadiusz Kubich Wicestarosta Pilski oraz Tomasz Pawłowski Skarbnik - podpisali umowę nr RPWP.04.05.04-30-0005/19-00 o dofinansowanie projektu pn. „Eko - Edukacja w Powiecie Pilskim – etap II”. Całkowita wartość projektu wynosi 2 090 676,13 zł.