Powiat Pilski pozyskał ponad 2 miliony złotych na wsparcie szkół w prowadzeniu skutecznej edukacji włączającej.
Dzięki dofinansowaniu, osiem szkół prowadzonych przez Powiat Pilski, zyska podwójnie. Z jednej strony, poprawi się dostępność i warunki dla uczniów z niepełnosprawnościami oraz specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, a z drugiej, nauczyciele będą mogli rozwijać swoje kompetencje i umiejętności poprzez studia podyplomowe, kursy, szkolenia i warsztaty. Dodatkowo, również uczniowie skorzystają ze specjalistycznych terapii i zajęć.
- Mamy prawo oczekiwać edukacji w powiecie pilskim na wysokim poziomie, a ten wysoki poziom oznacza nie tylko jakość kształcenia ale też odpowiednie warunki, aby nikt nie był wykluczony. Te nasze oczekiwania korespondują z oczekiwaniami Unii Europejskiej, i dzięki członkowsku w UE, jesteśmy w stanie wykorzystać tę wspólnotę celów i korzyści – mówi Rafał Zdzierela, starosta pilski.
Środki pochodzą z Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027. Całkowita wartość projektu wynosi 2,3 mln zł, z czego prawie 1 milion zł zostanie przeznaczone na infrastrukturę i doposażenie szkół. Dzięki temu w szkołach nie tylko będą likwidowane bariery architektoniczne ale przede wszystkim powstaną odpowiednio wyposażone gabinety pedagogów, psychologów, w tym psychologów specjalnych. Będą też miejsca relaksacji i wyciszenia oraz budki akustyczne. Kolejny milion złotych zostanie przeznaczony na działania miękkie.
- W ramach projektu 26 nauczycieli odbędzie studia podyplomowe m.in. z zakresu diagnozy, terapii, wsparcia i edukacji osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, pedagogiki specjalnej, neuropsychologii, neurodydaktyki czy terapii zaburzeń więzi. Ponadto odbędzie się szereg kursów i warsztatów dla nauczycieli m.in. z metod pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi, edukacji włączającej, technik motywowania i współpracy z rodzicami. Wszystko po to, by nasi nauczyciele mogli lepiej pracować z uczniami - informuje Renata Olejnik, zastępca dyrektora Wydziału Funduszy Pomocowych i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Pile.
W ramach projektu prowadzone będą również specjalistyczne zajęcia z uczniami (indywidualne) m.in. terapeutyczne, logopedyczne czy przygotowujące do życia.
- Niestety, uczniów z różnymi trudnościami, nie tylko niepełnosprawnościami, ale zwłaszcza z autyzmem i zaburzeniami emocjonalnymi, jest coraz więcej i borykamy się dzisiaj z ogromną trudnością pracy w samej szkole, która prócz aspektów edukacyjnych musi również zapewnić młodym ludziom wsparcie. Dlatego tego typu projekty są niezbędne, aby poszerzać tę ofertę terapeutyczną dla uczniów – mówi Dominika Wróbel, pedagog i psycholog w Zespole Szkół przy Teatralnej w Pile, gdzie w ramach projektu zostanie zatrudniony dodatkowy pedagog specjalny.
- Bardzo się cieszę, że w ramach tego projektu młodzi ludzie, którzy potrzebują wsparcia psychologicznego, będą mogli skorzystać z indywidualnych zajęć. Do tej pory psycholog szkolny, mimo że służył radą i pomocą, nie miał czasu na prowadzenie pełnej, indywidualnej terapii. Ten projekt wreszcie zapewni uczniom taką formę wsparcia, której potrzebują – dodaje Mariola Nosek, dyrektor Zespołu Szkół w Łobżenicy.
Projekt będzie realizowany w: I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile, Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Pile, Zespole Szkół Budowlanych w Pile, Zespole Szkół Ekonomicznych w Pile, Zespole Szkół Gastronomicznych w Pile, Zespole Szkół Technicznych w Pile, Zespole Szkół przy Teatralnej w Pile i Zespole Szkół w Łobżenicy.
Szczegóły projektu: TUTAJ