9. Zlot Miłośników Kolejek Wąskotorowych po raz kolejny zgromadził tysiące mieszkańców. W tym roku główną atrakcją był wyremontowany parowóz LOWA, który po remoncie, po ponad 30 latach postoju wrócił na tory. Parowóz LOWA to duma Towarzystwa Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej. To unikat w skali Europy, jedyny o mocy zaledwie 50 KM. Został wyprodukowany w 1951 roku w dawnym NRD i przez ponad 30 lat służył do celów przemysłowych, m.in „pracował” w żwirowni w Mirosławiu Ujskim. W 1995 roku LOWA na dobre wróciła do Białośliwia i pełniła rolę eksponatu. Przejęło ją Towarzystwo Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej, a jej remontu podjęła się spółka Interlok w Pile. Lokomotywa ma naprawiony kocioł, podobnie podzespoły (te wykonano w Bydgoszczy).
Odmalowana na czarno z czerwonymi i złotymi elementami zdobniczymi prezentowała się niezwykle okazale podczas Zlotu.
- To nasza duma. Jedyna taka lokomotywa w Europie. Niemcy, fani kolejek wąskotorowych bardzo nam jej zazdroszczą. Cieszymy się, że remont udało się doprowadzić do finału. Parowóz zostanie włączony do taboru i będzie jeździł na trasie kolejki – powiedział
Jerzy Borzych, prezes Towarzystwa Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej.
Tradycyjnie wydarzenie przyciągnęło wielu mieszkańców gminy Białośliwie i ościennych.
- Od urodzenia jeździłam tą kolejką do Łobżenicy i Wysokiej. Ale teraz zupełnie inaczej wygląda ta kolejka. Co roku przybywam tu na Zlot i zawsze jestem zadowolona – wyznała pani Barbara z Białośliwia.
Nie brakowało również turystów spoza regionu.
- Jestem tu po raz pierwszy. Przejazd kolejką był świetny, piękne widoki i cały czas buchało z parowozu – mówiła zachwycona Aleksandra z Poznania.
Wójt gminy Białośliwie
Krzysztof Rutkowski przyznał, że kolejka od lat sławi gminę.
- Sadownictwo i kolejka wąskotorowa to dwa najważniejsze obszary, z których słynie Gmina Białośliwie. Mieszkańcy całego regionu, a także naszej gminy chętnie tu przyjeżdżają, decydując się na przejazd kolejką, czekają również na zloty, którym towarzyszy zawsze świetna atmosfera. To okazja by się spotkać i integrować – powiedział.
Iwona Schulz, radna Rady Powiatu w Pile, która regularnie uczestniczy w Zlotach tym razem przyjechała z rodziną.
- Są takie wydarzenia, na które się czeka z utęsknieniem. Chciałam, by mój wnuk po raz pierwszy zobaczył te fantastyczne parowozy. To wspaniała impreza, przyjeżdżam tu od wielu lat i zawsze jestem pod ogromnym wrażeniem – przyznała.
Najwięcej emocji podczas Zlotu wzbudziła parada pojazdów szynowych, zarówno parowozów, wagoników jak i drezyn, często skonstruowanych samodzielnie.
- Kolejka wąskotorowa to jedna z największych atrakcji turystycznych powiatu pilskiego. Z pewnością tabor kolejki, jak i otoczenie stacji wymagają jeszcze sporo inwestycji, ale coraz lepiej dzieje się w naszym kraju. Inwestujemy w służbę zdrowia, drogi, oświatę. Mam nadzieję, że już niedługo także w turystykę, na czym to miejsce na pewno skorzysta – zapowiedział
Eligiusz Komarowski, starosta pilski.
Powiat Pilski był współorganizatorem 9. Zlotu Miłośników Kolejek Wąskotorowych i tradycyjnie wsparł jego organizację. W przyszłym roku szykuje się wielki jubileusz 125 lat kolejki wąskotorowej i jubileuszowy 10. Zlot. To dopiero będzie wydarzenie!