W pilskiej Szkole Policji zakończyło się szkolenie międzynarodowe, skierowane do polskich i zagranicznych policjantów oraz pracowników zajmujących się operacyjną współpracą międzynarodową, realizowaną kanałem Interpolu. Jego uczestnicy opuścili Piłę bogatsi o wiedzę i nowe umiejętności, które w jeszcze lepszym stopniu pomogą im w realizacji zadań służbowych. Szkoła Policji w Pile po raz pierwszy w swojej 60-letniej historii gościła tego rodzaju specjalistyczne szkolenie prowadzone przez Interpol.
W codziennej praktyce, aby policjanci na całym świecie mogli np. na bazie decyzji polskiego sądu zatrzymać osobę poszukiwaną międzynarodowo, konieczna jest cała gama czynności, (często niewidocznych dla osób postronnych), która jest wykonywana przez personel ustanowionego w każdym państwie Krajowego Biura Interpolu. Takie poszukiwania prowadzone są od momentu wprowadzenia informacji, np. o konieczności zatrzymania konkretnej osoby do baz międzynarodowych do chwili jej skutecznego zatrzymania. Informacje dotyczące każdego przypadku są wprowadzane do bazy Interpolu, która jest największą tego rodzaju bazą danych na świecie, gdzie dane dostarczane są przez policje 190 krajów. W ten sposób w przypadku zaistnienia takiej potrzeby Policja może realizować skuteczne poszukiwania przestępców na całym świecie bez ograniczenia granicami państwowymi.
Tegoroczna edycja szkolenia organizowana jest w Polsce po raz pierwszy, a o możliwość wzięcia udziału w nim ubiegały się aż 33 kraje. W szkoleniu udział wzięli uczestnicy z 10 państw (Włochy, Hiszpania, Dania, Belgia, Czechy, Szwecja, Węgry, Austria, Słowacja, Malta) oraz 8 przedstawicieli Biura Międzynarodowej Współpracy Policyjnej Komendy Głównej Policji. Kurs, dzięki uprzejmości naszej Szkoły, prowadzony był przez 4 dni w specjalnie przygotowanej na potrzeby ćwiczeń sali informatycznej. Z uwagi na uczestników międzynarodowych było ono w całości realizowane w języku angielskim. Szkolenie było bardzo praktyczne i polegało na pracy w systemie elektronicznym, gdzie na konkretnych zadaniach dotyczących poszukiwań międzynarodowych uczestnicy uczyli się, jak należy je realizować, na co zwrócić uwagę, czego unikać, by skutecznie wprowadzać informacje do baz danych Interpolu oraz jak je modyfikować i usuwać.
- Prowadziłem wiele takich szkoleń w różnych krajach, zarówno europejskich, jak i poza naszym kontynentem, i chciałbym podkreślić, że jest to jedno z najlepiej organizacyjnie przygotowanych szkoleń, jakie prowadzę. Zarówno samo wyposażenie sal w sprzęt elektroniczny, konieczny do praktycznych ćwiczeń, jak i nastawienie personelu Szkoły w Pile oraz współorganizatorów z Sekcji ds. Interpolu Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP powodują, że moja praca jest o wiele prostsza – powiedział Philippe Puginier z Francji, wykładowca prowadzący szkolenie.