POMOC DLA SADOWNIKÓW I ROLNIKÓW W ZWALCZANIU EMBARGA NA OWOCE I WARZYWA

Data: 27-08-2014    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

POMOC DLA SADOWNIKÓW I ROLNIKÓW W ZWALCZANIU EMBARGA NA OWOCE I WARZYWA

W Starostwie Powiatowym w Pile odbyła się konferencja prasowa dotycząca przekazywania żywności na którą Rosja nałożyła embrago. W konferencji uczestniczyli senator RP Mieczysław Augustyn, starosta pilski Mirosław Mantaj oraz dyrektor Pilskiego Banku Żywności Ryszard Pyziak.



Wszyscy rolnicy, którzy eksportowali swoje warzywa i owoce do Rosji i są w stanie to udowodnić, od 18 sierpnia br. mogą przekazywać tę żywność za pośrednictwem Banku Żywności organizacjom charytatywnym. Za przekazaną żywność rolnicy otrzymają rekompensaty wypłacane przez Agencję Rynku Rolnego. Dziś jeszcze nie można mówić o kwotach, ale z pewnością będą one wyższe od ceny skupu.

Senator Augustyn, za pośrednictwem mediów, zaapelował do rolników i sadowników by nie marnowali żywności : Przekażmy owoce i warzywa tym, którzy tej żywności potrzebują. Za chwilę rozpocznie się rok szkolny, dobrze by było, gdyby owoce trafiły do szkół, by uczniowie jedli je zamiast  chipsów – mówił senator Augustyn.

Starosta Pilski Mirosław Mantaj jako dobrą wiadomość podał, że na dzisiaj chłodnie sadowników z naszego powiatu są puste. Problem zacznie się ujawniać po tegorocznych zbiorach – mówi Starosta Pilski – Z naszego regionu do Rosji eksportuje się około 15 – 20 % jabłek, nie jest to tak dużo, jak w innych regionach Polski.  Sporo jabłek z rejonu Białośliwia trafia na Litwę i Ukrainę. Problemem dla naszych sadowników jest obecnie cena jabłek – tj. 10 gr za kilogram, w roku ubiegłym cena ta była 3-4 razy wyższa – wyjaśnia Starosta Pilski. Jako wkład samorządów w zwalczaniu skutków embarga postanowiliśmy wraz z Burmistrzem Ujścia oraz Wójtem Białośliwia zakupić trzy tony jabłek, które będą rozdawane uczestnikom tegorocznych Powiatowo – Gminnych Dożynek. Serdecznie zapraszam  7 września do Ujścia.

Dyrektor Pilskiego Banku Żywności podkreślił, ze akcja dopiero się rozpoczyna, a już spotkała się ze sporym zainteresowaniem. Bank spodziewa się około 7 ton owoców i warzyw tygodniowo. Posiadamy dwie chłodnie i magazyny, jesteśmy zatem przygotowani do akcji – mówi Ryszard Pyziak.

 

Zapisz się na newsletter