Seminarium na temat zapobiegania przemocy wobec dzieci

Data: 19-11-2024    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Seminarium na temat zapobiegania przemocy wobec dzieci 19 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci. Zbiega się on rocznicą uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka przyjętą przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 20 listopada 1989 r.

W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci w Akademi Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile odbyło się seminarium pt. "Przerwij ciszę". Jego organizatorami były: Komenda Powiatowa Policji w Pile oraz Katedra Kryminalistyki ANS w Pile.

Seminarium było skierowane do ekspertów, praktyków, przedstawicieli instytucji, organizacji oraz społeczności lokalnych. Jego celem było przedstawienie skutecznych metod prewencji i interwencji oraz długofalowego wsparcia osób dotkniętych przemocą. Głównym założeniem seminarium było m.in. wskazanie konkretnych działań, które wzmocnią system wsparcia i zminimalizują skalę zjawiska przemocy wobec dzieci.

W seminarium Powiat Pilski reprezentował Rafał Zdzierela, starosta pilski. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Pile, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pile, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pile. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać niezwykle ciekawych wykładów fachowców na temat oznak przemocy u dziecka, zachowania ofiar i prawnych aspektów przeciwdziałania temu zjawisku.
______
Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci ma przypomnieć, że przemoc zgodnie z art. 207 Kodeksu karnego podlega karze: Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Tymczasem, jak wynika z policyjnych statystyk przemoc stosowana wobec osób małoletnich jest w Polsce wciąż poważnym problemem. W ubiegłym roku 43 657 osób małoletnich zostało pokrzywdzonych przestępstwem, a podejrzenie, że są dotknięte przemocą w rodzinie dotyczy 19 172 małoletnich.

Dlatego tak ważne są działania uświadamiające, jaką krzywdę wyrządza się dzieciom, stosując wobec nich przemoc, która jest zjawiskiem szczególnie dotkliwym i bolesnym. Niejednokrotnie jej sprawcami są osoby najbliższe. Problem krzywdzenia dzieci wiąże się z bardzo wysokimi kosztami społecznymi, stąd pod żadnym pozorem nie można jej lekceważyć. Dlatego nlezy na nia reagować i wszelkie przypadki przemocy wobec dzieci należy zgłaszać na Policję.

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci to inicjatywa szwajcarskiej Fundacji Światowy Szczyt Kobiet. Obecnie ponad 700 organizacji pozarządowych ze 125 krajów świata tworzy międzynarodową koalicję, która działa przeciw przemocy wobec dzieci. Polską organizacją w koalicji Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Krzywdzeniu Dzieci jest Fundacja Dzieci, która  realizuje kampanię pn. „Zła tradycja”, której główne hasło i zarazem przesłanie brzmi - „Przemoc nie musi być tradycją”.

Rzecznik Praw Dziecka, Monika Horna-Cieślak realizuje kampanię „Reaguj masz prawo”. Jej głównym celem jest uświadamianie osobom dorosłym, że nie mogą wykazywać się bierną postawą w chwili gdy są świadkami krzywdzenia dzieci. Niejednokrotnie od ich odpowiedniej reakcji może bowiem zależeć czy uda się uchronić dzieci przed tragedią.

Dzisiaj wiele instytucji publicznych będzie podświetlonych na czerwono, również budynek Starostwa Powiatowego w Pile
 
Zapisz się na newsletter