17 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Wcześniaka. To wyjątkowe święto ma zwiększyć świadomość o przedwczesnych porodach i problemach przedwcześnie urodzonych dzieci oraz ich rodzin. W takim dniu każdemu z Najmniejszych, który przyszedł na świat i walczy o życie i zdrowie oraz ich Rodzicom, życzymy, by etap, który właśnie rozpoczęli, był pełen spokoju i nadziei na dobrą przyszłość. Wiele sił, wytrwałości, wspierających osób wokół, wiary i miłości, które czynią cuda.
Symbolem dzisiejszego święta jest kolor fioletowy, kojarzony z delikatnością i wyjątkowością. Dzisiaj wiele instytucji będzie podświetlonych w tym kolorze.
________
Co roku na świecie rodzi się ok 15 mln wcześniaków. W naszym kraju ok 20 tys. rocznie. Jeśli dziecko rodzi się po 22 tygodniu ciąży, a przed 37 tygodniem ciąży - jest wcześniakiem. Przed 28 tygodniem ciąży jest skrajnym wcześniakiem (ponad 92% dzieci urodzonych w naszym kraju to dzieci urodzone o czasie).
Wcześniactwo to nie tylko zmniejszone wymiary i niższa urodzeniowa masa ciała. To szereg problemów chorobowych wynikających z niedojrzałości narządów. Im niższy tydzień tym większe ryzyko wystąpienia wielu zaburzeń, tym większe zagrożenie życia. Miarą człowieczeństwa i rozwoju cywilizacji jest umiejętna troska o najsłabszych i korzystanie z postępującej wiedzy medycznej.
W Szpitalu Specjalistycznym w Pile funkcjonuje Oddział Neonatologiczny z 30 łóżkami II stopnia opieki neonatologicznej, jedyny w promieniu 100 km. Sprawuje się tu opiekę nie tylko nad noworodkami po porodach fizjologicznych (oddział dysponuje 16 łóżkami dla noworodków z matkami- w systemie rooming -in), a przede wszystkim specjalistyczną opieką nad najmniejszymi pacjentami przedwcześnie urodzonymi, a w szczególności po 32 tygodniu ciąży.
Urodzone sporadycznie skrajne wcześniaki są fachowo zaopatrzone po porodzie i przetransportowane karetką neonatologiczną do kliniki w Poznaniu lub Bydgoszczy zgodnie z zasadami trójstopniowej opieki perinatalnej.
Liczba hospitalizowanych noworodków w Pile w ostatnich latach kształtuje się na poziomie 850-830 w skali roku, zgodnie z ogólnopolską tendencją spadkową.
Odsetek wcześniactwa jest na poziomie 7,5-9% na przestrzeni kilku lat czyli typowo dla ośrodków dedykowanych dla wcześniaków. W skali kolejnych lat to liczby 55- 60 wcześniaków na rok.
Wcześniaki najczęściej wymagają terapii zespołu zaburzeń oddychania i bezdechów. Sala intensywnej terapii wyposażona jest w 3 stanowiska wentylacyjne dla dzieci z niewydolnością oddechową. Dostępność metody INSURE - dotchawiczego podania surfaktantu - ułatwia szybką stabilizację niedojrzałych płuc wcześniaka Rocznie pomaga się tu 60 maluszkom.
Oczywiście spektrum małych pacjentów leczonych na oddziale jest znacznie szersze. Obejmuje niedotlenienie wewnątrzmaciczne (najcięższe przypadki po resuscytacji przesyłane są w trybie pilnym do ośrodka klinicznego na chłodzenie terapeutyczne), zakażenia, wady wrodzone, żółtaczki, niedokrwistości i innne. Dzięki mobilnym aparatom do ekg, USG i rtg diagnostyka pacjenta w inkubatorze odbywa się na miejscu.
Oddział dysponuje nowoczesnym inkubatorem transportowym i stacjonarnymi, nowymi lampami do fototerapii, urządzeniami do monitorowania parametrów życiowych wszystkich leczonych pacjentów. Dla noworodków nie wymagających intensywnej terapii oddział posiada salę opieki ciągłej - 3 miejsca i opieki pośredniej - 8 miejsc.
Profesjonalnie wyposażony oddział i możliwość współpracy ze specjalistami kardiologii dziecięcej, chirurgii dziecięcej, radiologii, ortopedii, fizjoterapii pozwalają na szybkie stawianie rozpoznań i skuteczniejszą terapię oraz wczesną rehabilitację.
Opieka nad noworodkiem a zwłaszcza wcześniakiem wymaga fachowej wiedzy neonatologów: lekarzy i pielęgniarek, którzy nieustannie się szkolą i podnoszą swoje kwalifikacje. Na oddziale stosowane są zasady zindywidualizowanej opieka rozwojowej i oceny noworodka (NIDCAP), która zakłada, że każdy mały pacjent otrzymuje spersonalizowaną opiekę, z zachowaniem najlepszych warunków rozwoju organizmu, przy aktywnym udziale rodziców.
Kierownikiem Oddziału Neonatologicznego Szpitala Specjalistycznego w Pile jest Justyna Gródecka.
W takim dniu szczególnie dziękujemy całemu personelowi, który na co dzień walczy o zdrowie i życie Wcześniaków i życzymy samych sukcesów.