Zapraszamy na wystawę zdjęć Piły z lat 80. i 90. XX wieku

Data: 17-10-2024    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

zaprezentowane zostaną zdjęcia fotografów, którzy pracowali dla wieu redakcji W piątek, 18 października, o godz.  11.00 w Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego otwarcie kolejnej wystawy zdjęć dawnej Piły, tym razem z lat 80. I 90. XX wieku, na której zostanie zaprezentowanych ok. 400 fotografii.

To kolejna wystawa po prezentacji fotografii Romana i Andrzeja Zaranków, która okazała się jednym z największych wydarzeń wystawienniczych ostatnich lat (obejrzało ją ponad 5 tysięcy osób).

Tym razem zaprezentowane będą fotografie ze zbiorów nieżyjącego już Romualda Ereńskiego, jednego z najlepszych fotoreporterów w historii naszego regionie oraz Daniela Cichego, który również na przełomie lat 80 i 90 pracował dla różnych redakcji. Na wystawie zaprezentowane będą także fotografie ze zbiorów prywatnych osób.

Kuratorem wystawy jest Edmund Wolski, dyrektor BWA PP w Pile, który wybrał (z kilku tysięcy zdjęć) i opisał prezentowany zbiór.
- Fotografie te pokazują to co było ważne dla życia miasta w tamtym czasie i to co było codzienne. Są fotograficznym zapisem wszystkich wymiarów życia społeczeństwa. Serdecznie zapraszam – mówi dyrektor Edmund Wolski.
- To cenne, że BWA realizuje także takie projekty, które przybliżają historię Piły i regionu – dodaje Rafał Zdzierela, starosta pilski.

Wystawa jest drugim etapem projektu pt. „Dekada mroku i nadziei”, który realizuje BWA przy wsparciu środków z Biura „Niepodległa”, w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Wielu osobom przypomni ona klimaty, w jakich przyszło im funkcjonować 30-40 lat temu, a dla młodszych pokoleń i współczesnej młodzieży będzie prawdziwą lekcją historii, odnoszącą się do wydarzeń, które zamknęły epokę „mroku” i zapoczątkowały epokę „nadziei”, w której żyjemy obecnie.