Spotkanie samorządowców z powiatu pilskiego w Okrąglaku Piła

Data: 16-10-2024    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

omówiono bieżące tematy dotyczące gmin i saotzadu Powiatu Pilskiego atu pi  W „Okrąglaku Piła” -  Pilskim Centrum Integracji i Edukacji odbyło się spotkanie Prezydent Piły Beaty Dudzińskiej z burmistrzami i wójtami gmin oraz przedstawicieli samorządu Powiatu Pilskiego, w którym uczestniczyli: Rafał Zdzierela, starosta pilski, Stefan Kowal, wicestarosta pilski, Kazimierz Sulima, etatowy członek Zarządu Powiatu.

Tematem kolejnego już spotkania samorządowców były różne obszary działalności. Podczas spotkania omówiono ważne obecnie tematy dla gmin i samorządu Powiatu Pilskiego, m.in.:
- transport publiczny na terenie powiatu pilskiego finansowany z funduszu przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej i partycypacja gmin w kosztach realizacji tego zadania.

- propozycję współpracy partnerskiego powiatu - Schwalm -Eder nie tylko między powiatami, ale także gminami niemieckimi a gminami powiatu pilskiego. Taką propozycję złożyli burmistrzowie gmin niemieckich, którzy byli obecni na spotkaniu w trakcie wizyty naszej delegacji w powiecie Schwalm - Eder  (1-4  października 2024 r.).

- uwrażliwienie Gmin przed „nieprzewidzianymi” kosztami inwestycji. Dotyczy to zwłaszcza własności dróg, których własność jest nieuregulowana, np. poprzez komunalizację. Wtedy dochodzi do wywłaszczeń, w konsekwencji do zapłaty odszkodowań, co często zaskakuje inwestorów, którymi są gminy.

Poruszono także temat pieczy zastępczej w podregionie pilskim, dotyczącym jej deinstytucjonalizacji, na co Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie  w Pile pozyskało Fundusze Europejskie i realizuje projekt wparcia rodzin i systemu pieczy zastępczej, skierowany także do rodziców biologicznych. Tematem była współpraca PCPR z ośrodkami pomocy społecznej i Centrum Usług Społecznych podczas realizacji projektu oraz w sytuacjach kryzysowych interwencji, np. w przypadku  umieszczenia dzieci w pieczy zastępczej.

W spotkaniu gminy reprezentowali: Michał Andrzejak, zastępca Wójta Białośliwia, Krzysztof Jacek Oświecimski, Burmistrz Miasta i Gminy Miasteczko Krajeńskie, Tobiasz Wiesiołek, Wójt Szydłowa, Małgorzata Cichostępska, Burmistrz Miasta i Gminy Ujście,  Bartlomiej Noculak, w imieniu burmistrza Miasta i Gminy Wysoka.