Konferencja Zdrowia o raku prostaty. Panów zachęcamy do badań

Data: 16-10-2024    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Konferencja zdrowia odbywa się przy współpracy Powiatu Pilskiego i Wielkopolskiego Centrum Onkologii Już po raz 20. odbyła się Powiatowa Konferencja Promocji Zdrowia. Jest to wspólna inicjatywa Powiatu Pilskiego i Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.

Tym razem konferencja poświęcona była rakowi prostaty, najczęstszemu nowotworowi wśród mężczyzn. Wydarzenie to było okazją do spotkania się ze specjalistami z dziedziny onkologii, urologii, radioterapii oraz innych dyscyplin medycznych zaangażowanych w diagnostykę i leczenie raka stercza. Podczas konferencji zostały omówione innowacyjne metody leczenia oraz kierunki badań związane z tą jedną z najczęstszych chorób nowotworowych wśród mężczyzn.

Panów do regularnych badań profilaktycznych, które są kluczowe w wykrywaniu raka stercza we wczesnym stadium choroby, zachęcali wspólnie Rafał Zdzierela, starosta pilski, prof. dr hab. Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu oraz dr n. med. Piotr Martenka, kierownik Ośrodka Radioterapii w Pile.
- To dla nas zaszczyt i przyjemność móc wspólnie podejmować tak ważne tematy, które dotyczą zdrowia naszych mieszkańców. Tegoroczna edycja poświęcona jest rakowi prostaty, problemowi, który dotyka wielu mężczyzn i ich bliskich. Chcemy podkreślić, jak ważne są wczesne badania i profilaktyka, które znacząco zwiększają szanse na wczesne wykrycie tej choroby. Wciąż wielu mężczyzn unika tematów związanych z ich zdrowiem, co prowadzi do opóźnień w diagnostyce i leczeniu. Drodzy Panowie, zachęcam Was do badań profilaktycznych – mówił starosta Rafał Zdzierela.

Prof. dr hab. Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu wyraził uznanie dla wspólnej organizacji konferencji zdrowia, które mają ogromne znaczenie dla promowania profilaktyki nowotworowej wśród mieszkańców. W poprzednich latach ich tematyka dotyczyła np. raka piersi, nowotworów głowy, raka jelita grubego.

Dr n.med. Piotr Martenka, kierownik Ośrodka Radioterapii w Pile, który otwarto 5 lat temu, jako filię  WCO w Poznaniu, potwierdził, jak ważne jest wykrycie nowotworu we wczesnym stadium, który wtedy można skutecznie leczyć.
- Czynimy to tutaj na miejscu w Pie, bez dalekich podróży pacjentów. Ośrodek zapewnia specjalistyczną opiekę, nie tylko pacjentom z rakiem prostaty, ale także z innymi nowotworami, np. hematologicznymi we współpracy ze Szpitalem Specjalistycznym i klinika Ars Medical. Dzisiaj zachęcamy do badań profilaktycznych mężczyzn w kierunku raka stercza. Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba już bać się bolesnego badania, tylko wystarczy oddać krew, na badanie markera PSA, który jeśli jest w normie, nie potrzeba już wykonywać innych badań. Takie badania markera zaleca się na świecie po 60. roku życia, ale nie zaszkodzi zrobić je już po 50. roku życia i potem raz do roku albo na dwa lata powtarzać badania.   

W ciągu 5 lat w Ośrodku Radioterapii w Pile przyjęto 2,5 tys. pacjentów, w tym z rakiem prostaty, który jest liderem wśród nowotworów, ponad pół tysiąca pacjentów.  
 
Uczestnicy podczas Konferencji Zdrowia mieli okazje wysłuchać następujących wykładów:
prof. Julian Malicki: „Organizacja ośrodków radioterapii w Wielkopolsce”
dr Piotr Martenka: „5-lat działania Ośrodka Radioterapii w Pile”
dr Agnieszka Dyzmann-Sroka: „Epidemiologia i etiologia raka stercza”
lek. med. Jakub Prałat „Chirurgiczne leczenie raka prostaty”
prof. Piotr Milecki: „Uniwersalność radioterapii w leczeniu raka stercza”
dr Wojciech Burchard: „Nowoczesna brachyterapia jako element wielospecjalistycznego leczenia raka prostaty”.
Zapisz się na newsletter