Nowoczesne urządzenia dla laboratorium pilskiego szpitala

Data: 09-10-2024    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

nowe urządzenia zostały zakupione ze środków szpitala Szpital Specjalistyczny w Pile pozyskał kolejny wysokiej klasy sprzęt medyczny, który wpłynie na jakość wykonywanych badań zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej i przyspieszy oczekiwanie na wyniki.

Tym razem doposażone zostało szpitalne laboratorium, które wzbogaciło się o zautomatyzowany system do przeprowadzania badań ogólnych moczu.

W skład zakupionego sprzętu wchodzą dwa nowoczesne analizatory, jeden Analizator UC-3500 służy do badań fizykochemicznych moczu, drugi Analizator UF-4000 - do oznaczania elementów upostaciowanych moczu. Do tego zakupiono oprogramowanie U-WAM, wspierające analizę i zarządzanie wynikami badań. Urządzenia te zastąpią manualne badania, a wyniki i to bardzo dokładne, ze wskazaniem szerokiej gamy wskaźników o wysokiej wartości klinicznej, uzyskiwane są już po minucie!

Urządzenia mają służyć pacjentom szpitala, pacjentom z zewnątrz oraz innym placówkom leczniczym.
- Co istotne, urządzenia te zostały pozyskane ze środków własnych szpitala, co świadczy o naszym dążeniu do najwyższych standardów w diagnostyce laboratoryjnej - przyznaje dr Magdalena Sury, Kierownik Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej.

Jak podkreśla Rafał Zdzierela, starosta pilski, dzięki temu, że badania będą wykonywane szybciej i dokładniej, lekarzom łatwiej będzie postawić diagnozę i zacząć odpowiednie leczenie z korzyścią dla pacjentów szpitala oraz z zewnątrz. Zachęca również inne podmioty medyczne do korzystania z nowoczesnych urządzeń laboratorium pilskiego szpitala. Warto dodać, że rocznie wykonywanych jest tu ok. 200 tys. różnych badań, samych próbek moczu badanych jest 70 dziennie, a laboratorium pracuje całą dobę.

Z nowym wyposażeniem laboratorium zapoznali się również Stefan Kowal, wicestarosta pilski i Daria Lubońska, członek Zarządu Powiatu.