Polecamy do zwiedzania wyjątkową wystawę w Biurze Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego "Znaczki Poczty Podziemnej z lat 1981-1989 z kolekcji Edwina Klessy". Jest czynna od poniedziałku do piątku od g. 10.00 do g. 15.00, we wtorki, środy i czwartki od g. 10.00 do 19.00. Zgłoszenie dla grup szkolnych pod nr tel. 67 213 11 82. Wstaw będzie czynna od 4 października.
Wystawa obejmuje prawie 350 kart wystawowych, blisko 2700 znaczków, bloczków, arkusików, znaków, kopert i kart pocztowych oraz banknotów i katalogów. Pochodzi z kolekcji Edwina Klessy, współtwórcy w 1980 r. struktur solidarnościowych w Trzciane, internowanego podczas tanu wojennego.
Na otwarciu wystawy byli obecni byli działacze podziemia solidarnościowego, licznie przybyła młodzież, gościem spotkania była także Małgorzata Karwacka, przewodnicząca Rady Powiatu w Pile, która wspomniała tamte czasy widziane oczyma dzieci i młodzieży tamtych lat.
Podczas wernisażu Marek Fijałkowski, kustosz Muzeum Okręgowego im. S. Staszica w Pile mówił o czasach komuny i przełomu w Pile i Północnej Wielkopolsce; Edwin Klessa przedstawił genezę powstania zbioru znaczków Pierwsze znaczki poczty podziemnej były wydawane w obozach internowania, a w następnych latach 80. XX wieku z reguły przez wydawnictwa podziemne działające poza zasięgiem cenzury. Z oczywistych powodów jednorazowy nakład znaczków był nieduży, a czasami wręcz wynosił kilkadziesiąt egzemplarzy. Ocenia się, że wydano ogółem około 35 tysięcy różnych odmian i rodzajów. Produkcja znaczków poczty podziemnej była realizowana w warunkach wysokiej konspiracji.
Znaczki poczty podziemnej pełniły ważną rolę w walce z reżimem komunistycznym. Podtrzymywały na duchu, były dowodem na istnienie podziemnych i niezależnych środowisk. Stanowiły one również cegiełkę wspomagającą podziemie antykomunistyczne. Dochód ze sprzedaży przeznaczony był na utrzymanie struktur zarówno zdelegalizowanej Solidarności jak i innych niezależnych organizacji oraz na pokrycie kosztów materiałowych jak papier, farby i urządzenia poligraficzne.
Wystawa jest jednym z punktów projektu pilskiej galerii sztuki BWA PP pt. „Dekada mroku i nadziei – Piła i Północna Wielkopolska w okresie przełomu 1980 – 1989”. Dofinansowano ją ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.