3 mln zł środków unijnych dla powiatu na inwestycje w szkołach

Data: 24-07-2024    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

3 mln zł środków unijnych dla powiatu na inwestycje w szkołach

Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak poinformował o środkach unijnych w kwocie 177 mln zł pozyskanych przez samorządy w Wielkopolsce na projekty, które pozwolą na przebudowę i doposażenie wielkopolskich szkół i podniesienie jakości kształcenia zawodowego młodzieży oraz na budowę przedszkoli.

- To jest potężny zastrzyk pieniędzy, który pozwoli samorządom powiatowym prowadzącym placówki edukacyjne realizować kolejne projekty w sposób bardzo nowoczesny – podkreślił Marszałek Marek Woźniak, który spotkał się z przedstawicielami beneficjantów z całego regionu planującymi inwestycje w infrastrukturę związaną z edukacją.

W spotkaniu uczestniczył także Rafał Zdzierela, starosta pilski, bowiem Powiat Pilski jest również beneficjentem unijnych środków i będzie realizował projekt pn. „Poprawa równego dostępu do wysokiej jakości kształcenia, szkolenia i uczenia się przez całe życie poprzez wsparcie infrastruktury edukacyjnej w Powiecie Pilskim”.

Całkowita wartość projektu to 4 393 598,29 PLN
Dofinansowanie z UE to 3 039 581,79PLN.

Głównym celem projektu jest poprawa dostępu do wysokiej jakości kształcenia zawodowego oraz dostosowanie kształcenia do potrzeb regionalnego rynku pracy poprzez wsparcie infrastruktury edukacyjnej pięciu szkół i placówek oświatowych w Powiecie Pilskim.

W ramach projektu wyposażone zostaną pracownie w 4 szkołach i placówkach oświatowych prowadzących kształcenie zawodowe w powiecie pilskim:
- w Powiatowym Centrum Edukacji w Pile: doposażenie pracowni samochodowej, m.in. zakup 9 samochodów, w tym 2 z silnikiem elektrycznym i stacją ładowania oraz 3 z silnikiem  hybrydowym, wyposażenie pracowni praktyki wirtualnej – zakup okularów VR,
- w Zespole Szkół Ekonomicznych w Pile: doposażenie pracowni ekonomiczno-informatycznej w 17 zestawów komputerowych, doposażenie dwóch pracowni informatycznych także w 17 zestawów komputerowych oraz gogle typu VR, telewizor z funkcją SMART,
- w Zespole Szkół przy Teatralnej w Pile: utworzenie pracowni symulacyjnej pn. „Centrum logistyczno-spedycyjne”,
- w Zespole Szkół Technicznych w Pile: wyposażenie pracowni mechanicznej, w tym utworzenie 28 w pełni wyposażonych stanowisk warsztatowych.

Uzupełniającym elementem projektu jest montaż paneli fotowoltaicznych w Zespole Szkół przy Teatralnej w Pile.

Dodatkowo w Zespole Szkół Budowlanych w Pile zrealizowane będą inwestycje w infrastrukturę sportową. Przewidziano budowę boiska wielofunkcyjnego wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą oraz wymianę parkietu w sali gimnastycznej.

Z projektu korzystać będą przede wszystkim uczniowie i kadra pedagogiczna szkół i placówek edukacyjnych objętych projektem, ale także przedsiębiorstwa i firmy działające na obszarze powiatu pilskiego, które w dłuższej perspektywie zyskają wykwalifikowanych pracowników, których proces kształcenia odbywał się w pracowniach i z wykorzystaniem wyposażenia zbliżonego do rzeczywistego środowiska pracy zawodowej.

Efektem projektu będzie profesjonalne przygotowanie uczniów do wykonywania zadań zawodowych, które są oczekiwane na rynku pracy, co zwiększy ich szanse na znalezienie zatrudnienia i przyczyni się do rozwoju lokalnej gospodarki.

Szczegóły projektu w linku

#FunduszeUE