Ognisko ASF zostało zlikwidowane. Nadal obowiązują obostrzenia

Data: 18-07-2024    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Ognisko ASF zostało zlikwidowane. Nadal obowiązują obostrzenia Rafał Zdzierela, starosta pilski oraz Stefan Kowal, wicestarosta pilski spotkali się dzisiaj z przedstawicielami służb, inspekcji powiatowych i przedstawicielami samorządów gmin, aby omówić bieżące działania dotyczące zwalczania afrykańskiego pomoru świń, stwierdzonego na terenie powiatu pilskiego.

Robert Gotkowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pile omówił działania, jakie zostały podjęte przez podległe mu służby. Zapewnił, że ognisko ASF zostało zlikwidowane, a cała hodowla trzody chlewnej została zabita i zutylizowana. Dodał, że wprowadzone obecnie obostrzenia mają na celu charakter prewencyjny z nadzieją, że wirus nie rozprzestrzeni się.

- Apeluję o stosowanie się do wprowadzonych przepisów. Chodzi o bezpieczeństwo zwierząt i zminimalizowanie strat rolników – mówi starosta.

W spotkaniu uczestniczyli także: podinsp. Robert Kossak - I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pile, mł. brygadier Paweł Kamiński - Komendant Powiatowy PSP w Pile, Danuta Kmieciak - Państwowy Powiatowy Inspektor Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pile, która podkreśliła, że wirus nie jest groźny dla człowieka, a Stacja Sanitarna monitoruje pochodzenie wędlin i mięsa.

Obecni byli także przedstawiciele gmin, na których wprowadzono obszar zapowietrzony i zagrożony: Paweł Jarczak, zastępca prezydenta Piły, Wojciech Nosek, Komendant Straży Miejskiej w Pile, Marek Madej – sekretarz Urzędu Miejskiego w Ujściu oraz Karolina Kopertowicz – inspektor Urzędu Gminy w Kaczorach.

Omówiono zasady postępowania na terenie gmin, w których stwierdzono ASF. Rozmawiano także  usuwaniu martwych dzików z terenów leśnych i przydrożnych oraz o konieczności odwołania wszelkich imprez czy wystaw, na których prezentowane są zwierzęta, z uwagi na możliwość przeniesienia przez nich wirusa na teren gospodarstw.

Obecnie Obszar Zapowietrzony obowiązuje w Gminie Ujście w następujących miejscowościach: Chrustowo, Byszki, Ujście i Nowa Wieś Ujska oraz w gminie Kaczory: Dziembówko i Dziembowo.

Obszar Zagrożony wystąpieniem ASF obejmuje w gminie Ujście miejscowości: Ługi Ujskie, Mirosław, Jabłonowo, Węglewo, Kruszewo i Bronisławki, ponadto miasto Piła, oraz w gminie Kaczory miejscowości: Kaczory, Krzewina i Morzewo.

Na tych terenach obowiązują konkretne zasady postępowania związane z procedurą zwalczania ASF.

Rozrządzenie Wojewody z 16 lipca 2024 r. w sprawie zwalczania ASF na naszej stronie kliknij TUTAJ