Działania związane z afrykańskim pomorem świń w powiecie pilskim

Data: 17-07-2024    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Działania związane z afrykańskim pomorem świń w powiecie pilskim Na terenie powiatu pilskiego stwierdzono przypadek ogniska afrykańskiego pomoru świń w miejscowości Chrustowo, gmina Ujście. W związku z tym Wojewoda Wielkopolski, rozporządzeniem z dnia 16 lipca 2024 roku określił:

1. Obszar zapowietrzony obejmujący w gminie Ujście miejscowości: Chrustowo, Byszki, Ujście i Nowa Wieś Ujska oraz w gminie Kaczory: Dziembówko i Dziembowo.
Na obszarze tym zakazuje się:
1.  wywożenia świń oraz materiału biologicznego świń bez zgody powiatowego lekarza weterynarii,
2.  przywożenia do gospodarstw i wywożenia z gospodarstw zwierząt innych niż świnie bez zgody powiatowego lekarza weterynarii,
3.  transportu świń po drogach publicznych lub wewnętrznych, z wyłączeniem dróg wewnętrznych w gospodarstwach i z wyjątkiem transportu świń do rzeźni za zgodą powiatowego lekarza weterynarii,
4.  organizowania targów, wystaw, pokazów i konkursów zwierząt oraz odłowów zwierząt łownych,
5.  wywożenia i rozrzucania ściółki oraz nawozu naturalnego pochodzącego od świń bez zgody powiatowego lekarza weterynarii,
6.  przemieszczania ubocznych produktów pochodzenie zwierzęcego oraz produktów pochodzenia zwierzęcego pozyskanych ze świń do pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej, państw trzecich oraz pozostałych części terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, bez zgody właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii.

1. Obszar Zagrożony wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń obejmujący w gminie Ujście miejscowości: Ługi Ujskie, Mirosław, Jabłonowo, Węglewo, Kruszewo i Bronisławki, miasto Piła, w gminie Kaczory miejscowości: Kaczory, Krzewina i Morzewo.
Na obszarze tym zakazuje się:
1.  wywożenia świń oraz materiału biologicznego świń z gospodarstw bez zgody powiatowego lekarza weterynarii,
2.  transportu świń po drogach publicznych lub wewnętrznych, z wyłączeniem dróg wewnętrznych w gospodarstwach i z wyjątkiem transportu świń do rzeźni za zgodą powiatowego lekarza weterynarii,
3. organizowania targów, wystaw, pokazów i konkursów zwierząt oraz odłowów zwierząt łownych.

Na obszarach wymienionych wyżej nakazuje się:
- oczyszczenie, odkażenie, a jeżeli to konieczne także dezynfekcję środków transportu oraz sprzętu używanego do transportu zwierząt, tusz, pasz, nawozów naturalnych lub przedmiotów mogących spowodować szerzenie się choroby,
- zachowanie zasad higieny niezbędnej do ograniczenia ryzyka szerzenia się choroby, w szczególności odkażanie rąk i obuwia przez osoby wchodzące i wychodzące z gospodarstwa,
- niezwłoczne powiadamianie powiatowego lekarza weterynarii przez posiadaczy świń o wszystkich przypadkach padłych lub chorych zwierząt w gospodarstwie.

Ponadto nakazuje się oznakowanie wymienionych wyżej obszarów poprzez umieszczenie na ich granicach, na drogach publicznych, trwałych tablic z napisem odpowiednio dla obszaru: „AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ OBSZAR ZAPOWIETRZONY” oraz „AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ OBSZAR ZAGROŻONY” , przy czym tablica i napis na niej ma mieć takie wymiary, aby był czytelny z odległości co najmniej 100m.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem podania do wiadomości publicznej w sposób zwyczajowo przyjęty na terenie miejscowości wchodzących w skład wymienionych wyżej obszarów.

***
Afrykański pomór świń (ASF) jest chorobą zakaźną i zaraźliwą dotyczącą wyłącznie świń i dzików. Wirus ASF jest niechorobotwórczy dla ludzi i innych gatunków zwierząt. Jedyną metodą zwalczania choroby jest postępowanie administracyjne czyli zabicie i utylizacja chorych i podejrzanych o zachorowanie świń.