Na harcerskim obozie

Data: 10-07-2024    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Na harcerskim obozie Ponad 40-osobowa grupa zuchów i harcerzy z gmin powiatu pilskiego wypoczywa na obozie w Stanicy harcerskiej w Próchnówku (gmina Tuczno, powiat wałecki). Organizatorem obozu jest IV Szczep Zawiszacy, działający przy Szkole Podstawowej nr 4 w Pile, a komendantką obozu jest założycielka tego szczepu i komendantka Hufca ZHP Piła Bożena Wojciechowska. 9 lipca, harcerzy odwiedził Rafał Zdzierela, starosta pilski oraz Beata Dudzińska, prezydent Piły.

- Dziękuję instruktorom i opiekunom za przekazywanie młodemu pokoleniu, w warunkach obozowych, harcerskiej wiedzy, umiejętności i wartości, natomiast wszystkim życzę wspaniałych wrażeń - powiedział starosta Rafał Zdzierela.

W gronie uczestników jest jedna drużyna zuchowa (dzieci do lat 10) i dwie drużyny harcerskie. Dla młodych ludzi taki obóz to prawdziwa lekcja życia oraz okazja do zdobycia nowych umiejętności. Uczestnicy obozu mieszkają w namiotach, śpią na łóżkach polowych, posiłki też są przygotowywane i wydawane w polowej kuchni. Czas wypełniają m.in. kąpiele w pobliskim, pięknym jeziorze Bytyń Wielki oraz zajęcia terenowe m.in. z kompasem czy nauka pierwszej pomocy przedmedycznej. Młodzież spędza czas na miłej zabawie, na łonie przyrody pod opieką wykwalifikowanej kadry, wieloletnich harcerskich instruktorów. Wieczory upływają przy ognisku i harcerskich piosenkach.

Stanica harcerska należąca do Komendy Hufca Piła, położona jest w Rezerwacie Przyrody nad jeziorem Bytyń Wielki, niedaleko Tuczna.

Co ciekawe, powstała w 1978 r., jako jedna z pierwszych stanic w Polsce. W sezonie, jest w stanie przyjąć nawet 300 osób na jeden turnus.