Zmarł Jerzy Siatkowski, wielki propagator szybowcowej historii Rzadkowa

Data: 01-07-2024    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Zmarł Jerzy Siatkowski, wielki propagator szybowcowej historii Rzadkowa Jak poinformował Aeroklub Polski, 27 czerwca zmarł instr. pil. Jerzy Siatkowski, wielki propagator szybowcowej historii Rzadkowa (gm. Kaczory), pilot szybowcowy i samolotowy, instruktor, pasjonat modeli samolotowych, były Sekretarz Generalny Aeroklubu Polskiego, uczestnik i współorganizator 36  imprez lotniczych rangi Mistrzostw Świata, Europy, Pucharów Świata, Mistrzostw Polski.

To właśnie z inicjatywy Jerzego Siatkowskiego w 2021 roku, odbyły się obchody 85. rocznicy utworzenia Szkoły Szybowcowej Ślizgowej nr 10 w Rzadkowie, która w latach 1936-1952 mieściła się w budynku obecnego Domu Pomocy Społecznej. To właśnie w Rzadkowie odbywały się pierwsze loty szybowcowe w okresie międzywojennym i powojennym w Polsce. Szkoła była miejscem narodzin i rozwoju polskiego szybownictwa. W latach 1936-1939 i po II wojnie światowej, w latach 1945-1952 r. wyszkolono tu 1500 pilotów szybowcowych, z których wielu pracowało potem w lotnictwie cywilnym i służyło w lotnictwie wojskowym.

W 1952 roku, kiedy zmieniono zasady szkolenia pilotów, i do startów szybowców zaczęto -zamiast lin gumowych (stosowanych w Rzadkowie, na pagórkowatym terenie) - używać wyciągarek sprawdzających się na płaskim terenie, Szkołę Szybowcową z Rzadkowa przeniesiono do Strzyżewic koło Leszna, co dało początek centralnej Szkole Szybowcowej Aeroklubu Polskiego.

Dzięki inicjatywie instr. pil. Jerzego Siatkowskiego, na terenie dzisiejszego DPS w Rzadkowie stanęły cztery tablice pamiątkowe i ławostoły z ilustracjami i informacjami o historii działającej tu Szkoły Szybowcowej, jej instruktorach i szkolonych tu pilotach. Na budynku pojawiła się pamiątkowa tablica i posadzono też drzewo z okazji 85. rocznicy powstania szkoły. Z kolei do dzisiaj na terenie DPS stoi jedyny ocalały hangar po szkole szybowcowej.

Jerzy Siatkowski jest też autorem pamiątkowej publikacji o Szkole Szybowcowej w Rzadkowie, która została wydana przy wsparciu Powiatu Pilskiego.

Wyrazy współczucia dla Rodziny i Bliskich.