Powitali lato na ludowo - po łowicku i krajeńsku

Data: 25-06-2024    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Powitali lato na ludowo - po łowicku i krajeńsku  Łowicko-Krajeńskie spotkania z kulturą Ludową – pod takim hasłem w Sołectwie Leżenica-Kolonia, powitano lato. Spotkanie miało na celu nie tylko integrację lokalnej społeczności, ale przede wszystkim promocję kultury ludowej - rodzimej, krajeńskiej oraz łowickiej, którą kultywują mieszkańcy tego Sołectwa, jako kulturę swoich przodków, którzy przybyli tutaj po II wojnie światowej z łowickich wiosek, w ramach zasiedlania tzw. Ziem Odzyskanych. Stąd właśnie przepiękne łowickie stroje.

W strojach krajeńskich natomiast wystąpili goście z gminy Łobżenica – Zespół Śpiewaczy Błękit Krajny (który też dał wspaniały koncert) oraz mieszkańcy Sołectwa Wiktorówko, którzy przybyli na czele z sołtysem Franciszkiem Kapeją. Natomiast z gminy Szydłowo, kulturę krajeńską prezentowały też panie z Koła Gospodyń Wiejskich Kłodzianki.

Organizację wydarzenia wsparł m.in. Powiat Pilski i Gmina Szydłowo. Pod wrażeniem spotkania był Rafał Zdzierela, starosta pilski.

- Sołectwo Leżenica-Kolonia dziękuję za zaproszenie. Zaszczytem było obserwowanie, jak kultywują Państwo tradycje swoich przodków i współpracują z innymi sołectwami z terenu powiatu pilskiego. Są Państwo przykładem dla innych. Brawo! – powiedział starosta.

Wyjątkowy klimat spotkania podkreślało też miejsce i samo otoczenie rozsianych wśród pól siedlisk, konie, sprzęt rolniczy. Można było też porównać straż pożarną dawniej (ponad 100-letnia sikawka konna Stowarzyszenia Miłośników Sikawki Konnej w Łobżenicy) i dziś, czyli współczesny wóz gaśniczy, którym przyjechali tutaj strażacy z OSP Róża Wielka.

Były też ciekawe konkursy dla gospodyń i gospodarzy, warsztaty oraz animacje dla dzieci. Wyjątkową atrakcją był także przelot samolotu z Aeroklubu Ziemi Pilskiej. Niemałe emocje towarzyszyły także loterii fantowej, w której można było wygrać bardzo wartościowe nagrody.

Impreza zakończyła się zabawą ludową, która trwała do późnych godzin nocnych.

W organizację wydarzenia zaangażowali się wszyscy mieszkańcy pod wodzą sołtysa Grzegorza Rosińskiego oraz ich przyjaciele ze Stowarzyszenia Przyjaciół Sołectwa. Nie udałoby się to bez licznego grona ludzi dobrego serca-sponsorów.

Jak zapowiadają organizatorzy, druga edycja Łowicko-Krajeńskich spotkań z kulturą ludową odbędzie się jesienią w Wiktorówku, w gminie Łobżenica.