Do tej pory poznawali pracę w policji „od kuchni”, badali jakie konserwanty znajdują się w jedzeniu oraz wyjaśniali, dlaczego samolot lata. Uczniowie z powiatu pilskiego już po raz trzeci będą mieli szansę zgłębiać zagadnienia matematyczno-przyrodnicze w ramach projektu „eSzkoła – Moja Wielkopolska”.
105 wielkopolskich gimnazjów i liceów, niemal 10 tysięcy uczniów i tysiąc nauczycieli – tak w skrócie wygląda projekt „eSzkoła – Moja Wielkopolska”. Każda ze szkół biorących udział w przedsięwzięciu została wyposażona w nowoczesną pracownię z tablicą interaktywną, laptopami i tabletami oraz dostępem do szerokopasmowego Internetu.
„eSzkoły” w naszym powiecie to Gimnazjum im. Jana Pawła w Osieku nad Notecią, Publiczne Gimnazjum im. Staszica w Miasteczku Krajeńskim oraz III Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej w Pile. W obu edycjach uczniowie tych szkół mogli rozwijać swoje zainteresowania naukowe pracując przy osiemnastu projektach.
– Dwie dotychczasowe edycje „eSzkoły” pokazały, ile pomysłów i zapału mają wielkopolscy gimnazjaliści i licealiści – mówi Joanna Ganowicz, dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. – Wśród kilkuset zrealizowanych projektów pojawiły się najróżniejsze tematy – od krwiodawstwa i tworzenia gier planszowych, aż po otwarcie sali astronomicznej i budowę motocykla! Jesteśmy pewni, że również uczestnicy trzeciej edycji wykażą się wyobraźnią i zapałem do pracy projektowej.
Realizacja pomysłów uczniowskich i wsparcie techniczne udzielone szkołom to nie wszystko, co oferuje uczestnikom projekt „eSzkoła”. W trzeciej edycji po raz kolejny organizowane będą wykłady online transmitowane na żywo z sal Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza do kilkudziesięciu miejsc w całym województwie. Aktywny udział brać może nie tylko kilka grup projektowych, które przyjeżdżają na spotkanie do Poznania - prowadzący wykłady odpowiada także na pytania przesyłane na żywo przez uczestników oglądających transmisję w swoim mieście.
Organizatorzy gorąco zachęcają uczniów do udziału w trzeciej edycji projektu. Już teraz w każdej „eSzkole” rozpoczyna się tworzenie trzech grup projektowych, a zajęcia pozalekcyjne odbywać się będą od listopada do czerwca. Następnie prace wezmą udział w głosowaniu społecznościowym, a Rada Naukowa „eSzkoły” wyłoni zwycięzców. Autorzy najlepszych projektów zostaną nagrodzeni sprzętem elektronicznym.
Projekt „eSzkoła – Moja Wielkopolska” realizowany jest przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Ogólnopolską Fundacją Edukacji Komputerowej, zaś współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.