Dziękujemy za wielkie serce

Data: 30-05-2024    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Dziękujemy za wielkie serce 30 maja obchodzony jest w Polsce Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Popularyzuje on ideę rodzicielstwa zastępczego, którego celem jest zapewnienie dziecku tymczasowej opieki i wychowania, w przypadku niemożności sprawowania jej przez naturalnych rodziców. W nowych domach otrzymują pomoc, bezpieczeństwo i miłość.

Należy podkreślić, że umieszczenie dziecka poza rodziną naturalną jest ostatecznością i stosowane jest tylko w przypadku zagrożenia dobra dziecka. Dziecko przebywa w pieczy zastępczej do momentu, gdy warunki umożliwiające jego powrót do rodziny zostaną spełnione albo gdy znajdzie ono nowy dom w rodzinie adopcyjnej.
Organizacją pieczy zastępczej w Powiat Pilski zajmuje się Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pile.

Obecnie na terenie powiatu funkcjonuje 181 rodzin zastępczych, w których umieszczonych jest 281 dzieci, w tym:
-109 rodzin to rodziny spokrewnione,
- 58 rodzin niezawodowych,
- 11 rodzin zawodowych,
- 2 rodziny zawodowe pełniące funkcję pogotowia rodzinnego,
- 1 rodzinny dom dziecka.

Działają także dwie placówki opiekuńczo-wychowawcze, w których przebywa 22 dzieci: Placówka Opiekuńczo Wychowawcza w Pile oraz Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza typu rodzinnego w Osieku nad Notecią.

Dzisiaj wszystkim rodzinom zastępczym i opiekunom dziękujemy za serce i trud jakie wkładają w opiekę i wychowanie dzieci.