To wielki sukces dyrekcji szpitala, obecnego Zarządu Powiatu oraz radnych, którzy wspierają działania naprawcze w Szpitalu Specjalistycznym w Pile. W ciągu niespełna 4 lat szpital został całkowicie oddłużony. Spłacono ponad 63-milionowe zadłużenie i jest ono obecnie zerowe. - To bardzo dobra wiadomość dla naszego bezpieczeństwa w zakresie ochrony zdrowia tym bardziej że wiele placówek leczniczych w kraju boryka się z ogromnym zadłużeniem, co powoduje ograniczenia w leczeniu pacjentów, normalne funkcjonowanie, nie mówiąc już o rozwoju, czy zakupie nowego sprzętu. U nas taka sytuacja nie ma miejsca, wręcz przeciwnie. W czasie kiedy szpital spłacał zadłużenie, modernizowano oddziały, kupowano specjalistyczne urządzenia – mówi
Eligiusz Komarowski, starosta pilski.
To na pewno zasługa dobrych decyzji. W 2019 roku w konkursie ogłoszonym przez Zarząd Powiatu w Pile na dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Pile wygrał sprawdzony w innych lecznicach w kraju, dobry menedżer Wojciech Szafrański. Nowy dyrektor za cel przyjął sobie zmodernizowanie Szpitala Specjalistycznego w Pile, a jednocześnie jego oddłużenie.
Kiedy obejmował stanowisko budżet placówki obciążony był 50 mln kredytem i dużymi zobowiązaniami, które na bieżąco trzeba było płacić. Wkrótce Zarząd Powiatu oraz radni zgodzili się na zaciągnięcie przez szpital kredytu w wysokości 30 mln zł, który pozwoliłby ustabilizować sytuację.
- Szybko okazało się, że była to jedna z naszych najlepszych decyzji. Szpital zamiast przez 20 lat spłacać ten kredyt, oddłużył się w ciągu 3,5 roku! Do tego przeszedł restrukturyzację i jak wspomniałem, cały czas się modernizował, a mieszkańcy gmin powiatu pilskiego mogą czuć się bezpieczni - dodaje starosta.
- Na taki wynik złożyła się ciężka praca, pomysł i determinacja. To zasługa wszystkich pracowników, którzy ciężko pracują. Mamy kolejny dowód tego, że nasz szpital się rozwija. Z własnych środków, za pół miliona złotych, zakupiliśmy właśnie mikroskop operacyjny dla oddziału otolaryngologii. Zależy nam na procedurach wysokospecjalistycznych, aby leczyć również na poziomie klinicznym i przygotować szpital na wysokie wymagania nauki przyszłych lekarzy na potrzeby kierunku lekarskiego, który ma być otwarty w Noteckim Instytucie UAM w Pile - dodaje
Wojciech Szafrański, dyrektor.
Dodajmy, że Szpital Specjalistyczny w Pile zatrudnia ponad 1100 osób.