Lotnicy są wśród nas

Data: 29-08-2013    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Lotnicy są wśród nas

Mimo że od kilkunastu lat nie słychać już nad Piłą charakterystycznego huku wydobywającego się z maszyn lotniczych stacjonujących na osiedlu Górnym, to wciąż żywa jest pamięć tamtych wyjątkowych chwil. W ostatnią środę sierpnia pilski oddział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP zorganizował spotkanie z okazji Święta Lotnictwa Polskiego. Goście uroczystości (przybyli między innymi starosta Mirosław Mantaj, prezydent Piotr Głowski, a także niegdyś zawodowo związany z lotnictwem generał Zenon Kułaga, dziś pełniący funkcję wiceprzewodniczącego Rady Powiatu) zgromadzili się przy pomniku – samolocie, w sąsiedztwie ulicy Okrzei. Dzień wcześniej miejsce zostało wzbogacone o pamiątkowy kamień, na którym umieszczono nazwy jednostek funkcjonujących w Pile w latach 1952-2002.

Święto Lotnictwa Polskiego obchodzone jest corocznie 28 sierpnia na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej z 1993 roku. Data nie jest przypadkowa, ponieważ 28 sierpnia 1932 roku Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura zwyciężyli w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge w Berlinie.