Mamy rekord! ZebraliÅ›my 101 litrów krwi w 12 godzin

Data: 20-04-2023    Drukuj     UdostÄ™pnij     UdostÄ™pnij

W Pile 19 kwietnia odbyÅ‚a siÄ™ wielka zbiórka krwi. Pobito rekord w iloÅ›ci oddanej krwi w ciagu 12 godzin w jednej miejscowÅ›ci. Krew oddaÅ‚o ponad 200 osób, w piÄ™ciu punktach, w sumie ok. 101 litrów300 Na terenie PiÅ‚y 19 kwietnia odbyÅ‚a siÄ™ wielka zbiórka krwi. Zebrano Å‚Ä…cznie 101 litrów tego cennego daru życia. Tym samym pobiliÅ›my rekord kraju w iloÅ›ci oddanej krwi w jednej miejscowoÅ›ci w ciÄ…gu 12 godzin.

Do oddania krwi zgÅ‚osiÅ‚y siÄ™ w sumie 342 osoby, a pobrano jÄ… od 234 dawców.
- Choć rekord jest ważny, to liczy siÄ™ przede wszystkim idea i efekt – litry krwi, które wielu ludziom w potrzebie uratujÄ… zdrowie i życie. To wspaniaÅ‚y dar, którym siÄ™ podzieliliÅ›cie, a którego nie można niczym zastÄ…pić. DziÄ™kujÄ™ dawcom za wielkie serca i zaangażowanie. Nie od dzisiaj wiem, że na mieszkaÅ„ców powiatu pilskiego zawsze można liczyć. DziÄ™kujÄ™ również naszym partnerom, którzy zaangażowali siÄ™ w jej organizacjÄ™. Współpraca buduje, a razem możemy wiÄ™cej – podsumowaÅ‚ akcjÄ™  Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Krew oddawała młodzież, dorośli, żołnierze, strażacy, policjanci, mężczyźni i kobiety. To było prawdziwe pospolite ruszenie. Na terenie miasta uruchomionych było 5 miejsc, w których można było oddać krew.

Od samego rana dziaÅ‚aÅ‚ punkt w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Pile przy alei Wojska Polskiego, od godz. 9.30 do 16.00 krew można byÅ‚o oddać w krwiobusach, jeden staÅ‚ przed Starostwem Powiatowym, drugi na parkingu przy Galerii  VIVO! Osobny punkt znajdowaÅ‚ siÄ™ na  terenie Akademii Nauk Stosowanych im. St. Staszica w Pile, przy ul. Podchorążych.

Powiat Pilski zorganizował z kolei duży punkt w Powiatowej Hali Sportowej przy ul. W. Pola. Tu znajdowało się aż 7 stanowisk. Do akcji włączyła się także Grupa American Heart of Poland. Na jej stanowisku można było skorzystać z kardiologicznych porad i wykonać podstawowe badania.

Znaczenie akcji doceniÅ‚ również Minister Zdrowia Adam Niedzielski, który odwiedziÅ‚ krwiodawców w hali przy Pola, dziÄ™kujÄ…c im osobiÅ›cie za piÄ™kny gest, pÅ‚ynÄ…cy prosto z serca.  PodziÄ™kowaÅ‚ również organizatorom.

- Szczególnie chciaÅ‚bym podziÄ™kować Panu StaroÅ›cie Eligiuszowi Komarowskiemu za podjÄ™cie tej cennej inicjatywy, której celem jest zabranie jak najwiÄ™kszej iloÅ›ci krwi, która bÄ™dzie wykorzystywana dla pacjentów w ratowaniu życia. Krew jest darem bezcennym i każda zbiórka musi być doceniona i wspierana przez Ministerstwo Zdrowia. DziÄ™kujÄ™ także mieszkaÅ„com PiÅ‚y i regionu, którzy oddajÄ… krew oraz za wszystkie inicjatywy prozdrowotne, w które siÄ™ angażujÄ…, choćby w badania profilaktyczne 40 plus, gdzie w Wielkopolsce najwiÄ™cej osób skorzystaÅ‚o z tego programu – mówiÅ‚ minister.

Organizatorami zbiórki krwi byli: Powiat Pilski - Starostwo Powiatowe w Pile, OddziaÅ‚ Rejonowy PCK w Pile, Akademia Nauk Stosowanych im. St. Staszica w Pile, Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, Ministerstwo Zdrowia i Grupa American Heart of Poland.

W akcjÄ™ czynnie wÅ‚Ä…czyli siÄ™: Wojskowe Centrum Rekrutacji w Pile, SzkoÅ‚a Policji w Pile, Komenda Powiatowa Policji w Pile, Komenda Powiatowa PSP w Pile, 122 batalion lekkiej piechoty w Dolaszewie należący do 12WBOT, uczniowie szkół Å›rednich, szczególnie z ZespoÅ‚u Szkół Technicznych w Pile, którzy pomagali pod wzglÄ™dem logistycznym oraz przedsiÄ™biorcy z regionu pilskiego.
Zapisz siÄ™ na newsletter