Dla młodych ludzi i o młodych ludziach z mecenasem Grzegorzem Borkiem

Data: 11-11-2022    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Dla młodych ludzi i o młodych ludziach z mecenasem Grzegorzem Borkiem Za nami niezwykle wartościowe spotkanie dla młodzieży szkół średnich powiatu pilskiego. W Centrum Powiatowym „Iskra” w Pile mecenas Grzegorz Bork wyjaśniał w przystępny sposób zawiłości dotyczące chociażby odpowiedzialności prawnej czy cywilnej. Niezwykle ważnym było, iż wiedza ta przekazywana była nie tylko w sposób teoretyczny, ale odnosiła się do konkretnych przykładów. A jak się okazuje, pułapek czyhających na młodych ludzi nie brakuje.

Czy grozi nam odpowiedzialność za nagrywanie swoim telefonem kolegi ze szkolnej ławki? A jeśli tak, to kiedy konkretnie? Takich sytuacji w życiu młodych ludzi jest mnóstwo i jak się okazuje, niektóre z nich mogą prowadzić do przykrych konsekwencji prawnych. Przedstawienie tych zagrożeń, ale także wyjaśnienie jak nie ściągnąć na siebie odpowiedzialności karnej były tematem spotkania, które mecenas Grzegorz Bork odbył z młodzieżą pilskich szkół średnich. Jak się okazuje, zainteresowani nie zawsze zdawali sobie sprawę, że ich postępowanie może być niezgodne z prawem. Teraz z pewnością będą mieć się na baczności.

Samo spotkanie prowadzone było w bardzo przystępny sposób, dzięki czemu uczniowie otrzymali jak na tacy konkretne przykłady błędów popełnianych przez swoich rówieśników oraz konsekwencje jakie ponieśli. W czasie spotkania omawiano takie kwestie, jak:

- ochrona praw konsumenta, w tym wyjaśnienie podstawowych pojęć związanych z przedmiotowym zagadnieniem;
- zasady odpowiedzialności cywilnej nieletnich;
- zasady odpowiedzialności karnej nieletnich;
- mediacja – jako jedna z metod alternatywnego rozwiązania sporu;
- dyskryminacja i mobbing – przybliżenie tematyki i środki ochrony prawnej;
- odpowiedzialność cywilna i karna za zniesławienie i zniewagę w Internecie;
- bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni - zjawisko cyberprzemocy i cyberprzestępczości;
- dobra osobiste i odpowiedzialność za ich naruszenie