Przysięga wojskowa terytorialsów na placu Staszica w Pile

Data: 30-10-2022    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Przysięga wojskowa terytorialsów na placu Staszica w Pile

104 terytorialsów z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Poznaniu złożyło przysięgę wojskową na placu Staszica w Pile. Była to pierwsza od 25 lat przysięga wojskowa w tym miejscu.

Duża grupa terytorialsów zasili 122 batalion lekkiej piechoty w Dolaszewie, który wchodzi w skład 12 WBOT. Przypomnijmy, że Wojska Obrony Terytorialnej to jedne z pięciu rodzajów wojsk Sił Zbrojnych RP, powstałych 1 stycznia 2017 r. Misją WOT jest m. in. obrona i i wspieranie lokalnych społeczności, niesienie pomocy podczas klęsk żywiołowych, katastrof czy też wypadków.
Wśród zaproszonych gości podczas uroczystej przysięgi obecny był Eligiusz Komarowski, starosta pilski.
- Gratuluję wyboru i zdecydowania się na pełnienie służby. Nie tylko Wasi bliscy są z Was dumni, ale z pewnością i całe społeczeństwo – mówi.
Powiat Pilski współpracuje z 12 WBOT oraz terytorialsami w Dolaszewie. Żołnierze np. regularnie biorą udział w Rodzinnych Piknikach Wojskowych na Stadionie Powiatowym w Pile i promują służbę w wojskach terytorialnych.