Otwarcie centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży

Data: 12-06-2022    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Otwarcie centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży W budynku przy ul. Rydygiera 23 w Pile oficjalnie otwarto Powiatowe Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Pile. Co ważne, już przyjmuje pacjentów.
- Miejsce, przed którym się znajdujemy to odpowiedź na potrzeby dzieci i młodzieży, ich rodziców i opiekunów. W nowym Centrum osoby do 18 roku życia z problemami emocjonalnymi i psychicznymi ze wszystkich gmin powiatu pilskiego uzyskają pomoc specjalistów. A jak wiadomo takich problemów wśród dzieci i młodzieży jest coraz więcej. Teraz będą miały zapewniona kompleksową i fachową pomoc terapeutów, psychiatrów, neurologopedów i wielu innych specjalistów – mówił podczas otwarcia Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Starosta podkreślił, że otwarcie Powiatowego Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży to także przykład znakomitej współpracy. Projekt jego uruchomienia Powiat Pilski  realizuje wspólnie z kompetentnymi i doświadczonymi partnerami spółka CentrMed Poznań – liderem projektu i Fundacją Ciszum. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków unijnych z Europejskiego Funduszu Społecznego (WRPO 2014-2020) w wysokości blisko 7 mln zł.

Dyrektorem Powiatowego Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży jest psycholog i psychoterapeuta Magdalena Nowojska.
- Placówka funkcjonuje od około miesiąca. Mamy już  blisko 160 pacjentów. Zebraliśmy zespół specjalistów, grupę prawie 30 osób  i to jest nasz duży sukces. Zapraszam do nas, możemy już działać na pełnych obrotach.  Czekamy na dzieci, czekamy na młodzież, czekamy na zgłoszenia. Zapraszamy do współpracy szkoły rodziców, ośrodki pomocy społecznej  – powiedziała.

Psychiatra Agnieszka Molenda podkreśliła, jak ważna role spełnia nowa placówka.
-  Żyjemy w dobie, kiedy wychowywanie dzieci jest bardzo trudne i wiele z nich potrzebuje pomocy. W ogóle stan psychiczny Polaków jest coraz gorszy, obecnie już więcej osób ginie w wyniku prób samobójczych niż w wypadkach drogowych. Niestety, oddziały psychiatryczne znikają albo są w fatalnym stanie. Dlatego to niesamowite, że tutaj w Pile udało się otworzyć taką placówkę z takimi specjalistami. Tworzymy tu przymierze między pacjentami a całym ich kontekstem społecznym i rodziną, aby jak najlepiej pomagać młodym ludziom.

Centrum zostało stworzone w 3 miesiące. Przy ul. Rydygiera 23 znajduje się Poradnia Zdrowia Psychicznego, w której urządzono gabinety dla terapeutów, psychologów, psychiatrów, logopedów, także dla neurologopedy, fizjoterapeuty, dietetyka, specjalisty od leczenia uzależnień.
Tu mieści się także Oddział Dzienny dla osób potrzebujących dłuższej i zaawansowanej pomocy.

Z kolei w budynku przy alei Wojska Polskiego 49 b w Pile funkcjonuje Centrum Koordynacji, w którym przyjmowane są zgłoszenia od młodych pacjentów, rodziców, opiekunów, placówek pomocy społecznej, instytucji zajmujących się pomocą dzieciom i młodzieży.
To pierwszy punkt kontaktu ze specjalistami, który czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. od godz. 8.00 do 18.00; numery tel. 67 35 405 30 lub 511 730 113.
Ponadto w nowo otwartym Centrum funkcjonuje mobilny zespół psychologów, który w razie potrzeby przyjedzie do młodego pacjenta do domu.
Od kilku tygodni w godz. od 18.00 do 22.00 działa także Telefon Zaufania: 800 806 010.

Działalność Centrum to także szeroka profilaktyka, między innymi w szkołach, która będą prowadzić specjaliści z Fundacji Ciszum. Na terenie powiatu będą organizowane warsztaty, treningi umiejętności społecznych, prowadzone będą działania w zakresie profilaktyki uzależnień.

Podczas otwarcia starosta Eligiusz Komarowski podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do otwarcia Powiatowego Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Pile, szczególnie radnym Rady Powiatu, którzy uczestniczyli w jego otwarciu, a obecni byli: Kazimierz Wasiak, przewodniczący Rady, Magdalena Zgiep-Porzcuek, Ewa Ramusiewicz, Almuetaz Nasrullah, Teresa Strzelecka, Monika Kubiak - Majewska.
Obecni byli także przedstawiciele placówek i jednostek, które na co dzień współpracują z dziećmi i młodzieżą i sprawują nad nimi opiekę.