Odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci Aleksandry Błażejewskiej

Data: 07-06-2022    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci Aleksandry Błażejewskiej Na nowej sali sportowej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Pile 6 czerwca odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą śp. Aleksandrze Błażejewskiej, która była wyjątkowym pedagogiem, niezwykle zasłużonym dla szkolnictwa specjalnego. Za swoją działalność otrzymała liczne nagrody oraz tytuł Honorowego Obywatela Miasta Piły. Sponsorem pamiątkowej tablicy jest Powiat Pilski. 

Aleksandra Błażejewska zmarła 21 listopada 2021 roku w wieku 87 lat. Całe swoje życie poświęciła edukacji i wychowaniu dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Walczyła o ich prawa i integrację ze społeczeństwem. Uważała, że najlepszą dla nich rehabilitacją jest sport. Stworzyła i przez lata organizowała dla dzieci i młodzieży Igrzyska Lekkoatletyczne NIKE Sprawni Razem, które  integrowały ich z rówieśnikami. Organizowała spływy kajakowe, zawody kręglarskie. Była aktywnym społecznikiem.    

Jako wieloletni pedagog Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Pile wniosła ogromny wkład w rozwój tej placówki. Dzięki jej staraniom Powiat Pilski w 2018 r. wybudował tu nowoczesną salę gimnastyczną z pomieszczeniami do rehabilitacji, boiskami i ogrodem polisensorycznym. To był kamień milowy w rozwoju placówki.  

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy było ważnym i wzruszającym wydarzeniem w życiu Ośrodka. Przybyli na nią przedstawiciele władz Powiatu Pilskiego: Eligiusz Komarowski, starosta pilski, Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, obecni byli wychowankowie, pedagodzy, przybyła rodzina pani Aleksandry: córka Ewa i syn Piotr. Nie zabrakło także emerytowanych pedagogów Ośrodka, przyjaciół pani Aleksandry, którzy razem z nią pracowali.

Podczas uroczystości najpierw wybrzmiały ważne słowa:
- Są tacy ludzie, którzy nigdy nie przestają być dla nas ważni. Do takich ludzi należy pani Aleksandra Błażejewska.
Gości powitała dyrektor SOSW w Pile Małgorzata Bazelak, która przypomniała również życiorys pani Aleksandry, która prace w Pile w szkolnictwie specjalnym rozpoczęła już w 1956 r.  
- Pani Aleksandra Błażejewska w historii szkoły pozostawiła pięknie zachowana kartę jako niezłomny przyjaciel osób z niepełnosprawnością intelektualną. Przyszliśmy tu dzisiaj z potrzeby serca, aby uhonorować panią Aleksandrę za jej dobro i piękno. Zawód nauczyciela traktowała jak misję i nigdy nie była obojętna wobec problemów swoich wychowanków. Swoim życiem pokazała ile jest wart dla człowieka drugi człowiek. (….) Pamiętajmy o jej dewizie: „… bo nie żył, po kim piękna pamięć nie została”. Dzisiejsza uroczystość pozostawi ślad w naszej pamięci, a tablica ta będzie opowiadać historię pani Oli przyszłym pokoleniom.

Głos zajęła także córka pani Aleksandry Ewa Godycka:
- Moja mama na pewno jest tu dzisiaj razem z nami. Odsłonięcie tablicy pamiątkowej to dla mojej rodziny niezwykle wzruszająca chwila. Dziękuję Panu Staroście za podjęcie tej inicjatywy, za to, że Powiat Pilski tak pięknie docenił jej wieloletnią działalność. Jesteśmy także zaszczyceni tym, że ta tablica zawisła właśnie na tym pięknym obiekcie, który był dla niej tak ważny – powiedziała.
Ewa Godycka podarowała Ośrodkowi medale i wyróżnienia, które otrzymała Aleksandra Błażejewska nadane przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, odznaczenie „Za zasługi dla sportu” oraz statuetkę NIKE od Powiatu Pilskiego.  

Aleksandrę Błażejewską wspominał także starosta Eligiusz Komarowski.
- Pani Ola miała wiele zasług, ale była przede wszystkim niezwykle dobrym i ciepłym człowiekiem, pełnym energii i konsekwentnym w działaniu. Kiedy w 2016 r. powierzono mi stanowisko Starosty Pilskiego pierwsze kroki skierowałem właśnie do Ośrodka i z gronem pedagogicznym rozmawiałem o jego potrzebach. Kilka dni późnej spotkałem panią Aleksandrę i obiecałem jej, że zrobię wszystko, aby przy szkole powstała nowoczesna sala sportowa i boiska. Każda nasza kolejna rozmowa zaczynała się właśnie od tej hali, można powiedzieć, że jest ambasadorem tych obiektów sportowych i była niezwykle szczęśliwa, kiedy już je wybudowaliśmy – mówił.

Starosta wspomniał również wspólny spływ kajakowy z panią Aleksandrą.
- Nieustająco zapraszała mnie na te spływy kajakowe. W końcu powiedziałem, trochę dla żartu: Pani Olu, będę, ale pod warunkiem, że razem popłyniemy. Miała wtedy chyba już 84 lata. Ku mojemu zaskoczeniu pojawiła się z plecakiem, kanapkami i przepłynęliśmy razem chyba z 10 kilometrów. Taka właśnie była pani Ola. Osobiście jestem bardzo dumny, że mogłem ją poznać – dodał starosta.  

Podczas uroczystości miała miejsce także promocja książki o pani Aleksandrze Błażejewskiej, autorstwa córki Ewy Godyckiej pt. „Ktoś tu był i był…”. To opowieść faktograficzna o jej życiu, z elementami osobistych wspomnień, opatrzona dokumentami i zdjęciami, także rodzinnymi.
Inicjatorem napisania książki był starosta Eligiusz Komarowski, a Powiat Pilski wsparł jej wydanie.