Powiatowe ćwiczenia strażaków w Krępsku

Data: 20-05-2022    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Powiatowe ćwiczenia strażaków w Krępsku W Krępsku w gm. Szydłowo odbyły się powiatowe ćwiczenia strażaków. Wzięło w nich udział 30 zastępów straży, zarówno z Komendy Powiatowej PSP w Pile jak i jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, łącznie blisko 150 strażaków.  

Scenariusz zakładał całkowity pożar lasu w okolicach Krępska (nadleśnictwo Zdrojowa Góra). Ze względu na silny wiatr, zagrożona została Leśna Baza Lotnicza. Na potrzeby akcji został utworzony sztab kryzysowy, dokonano zrzutów wody z udziałem samolotu gaśniczego Dromader, a podczas ćwiczeń, przygotowano kilka nieplanowanych zdarzeń, m.in. poszukiwanie osoby poszkodowanej, usunięcie powalonych drzew z drogi czy tankowanie samolotu gaśniczego połączone z ewakuacją Leśnej Bazy Lotniczej w Krępsku.
Ćwiczenia były okazją do powtórzenia taktyki i techniki gaszenia obszarów leśnych, a także do doskonalenia współpracy strażaków z leśnikami, szczególnie przed nadchodzącym okresem letnim, kiedy płonie najwięcej lasów. Działaniom strażaków przyglądał się im m.in. Eligiusz Komarowski, starosta pilski.
- Ćwiczenia przeprowadzono bardzo realistycznie. Użyto profesjonalnego sprzętu, a strażacy wykazali się dużymi umiejętnościami, zarówno w zakresie gaszenia pożaru, dowodzenia akcją, jak i współpracy – komentuje starosta.