Uroczyste obchody Powiatowego Dnia Sołtysa

Data: 10-03-2022    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Uroczyste obchody Powiatowego Dnia Sołtysa 11 marca przypada Dzień Sołtysa. Z tej okazji 9 marca w Powiatowym Centrum Iskra w Pile  (zmodernizowany budynek dawnego kina Iskra) po raz pierwszy w historii władze Powiatu zorganizowały obchody Powiatowego Dnia Sołtysa.  
Na uroczystość przybyli sołtysi z gmin powiatu pilskiego. W sumie jest ich 111 wśród nich 45 kobiet pełni tę zaszczytną funkcję i 66 mężczyzn. Znakomita większość uczestniczyła w tej uroczystości.  

Gości powitał Eligiusz Komarowski starosta pilski.
- To ogromna przyjemność spotkać się dzisiaj z Wami. Niezwykle doceniam Waszą pracę, podobnie jak mieszkańcy, którzy darzą Was zaufaniem oraz  wójtowie i burmistrzowie, z którymi na co dzień współpracujecie, a którzy również licznie przybyli na tę uroczystość. Sołtys to niezwykle odpowiedzialna funkcja. To człowiek społecznego zaufania, który potrafi integrować mieszkańców, motywować ich do działania, wsłuchiwać się w ich potrzeby i je realizować. Dba o mieszkańców i rozwój wsi pod każdym względem – powiedział starosta Eligiusz Komarowski. 

Warto dodać, że mamy wielu sołtysów z niezwykle długim staże, którzy pełnią te funkcję przez wiele kadencji.
- Serdecznie witam nestora sołtysów, pana Andrzeja Borowego, sołtysa wsi Dźwierszno Małe w gminie Łobżenica, który pełni tę funkcję nieustannie od 1984 roku, przez 38 lat. Gratuluję sukcesów i zaufania mieszkańców, którzy doceniają Pana pracę – powiedział starosta.  

Starosta podkreślił, że działania sołtysów przyczyniają się do rozwoju gmin i całego powiatu pilskiego.
- Jako władze Powiatu Pilskiego staramy się Was wspierać w tych działaniach, podobnie jak samorządy gminne. Tylko współpraca może przynieść dobre efekty. Robimy wszystko, podobnie jak Wy, aby mieszkańcom żyło się po prostu lepiej, aby gminy naszego powiatu się rozwijały – dodał starosta Eligiusz Komarowski i podał liczne przykłady działań Powiatu Pilskiego.

Jednym z nich jest modernizacja szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Pilski, do których uczęszcza ponad 5200 uczniów, w tym prawie 2000 z gmin powiatu spoza Piły. Od 2015 roku, na rozwój oświaty Powiat Pilski przeznaczył 62 mln zł.
- Modernizujemy i nowocześnie wyposażamy pracownie dydaktyczne, aby młodzież ze wszystkich gmin powiatu mogła pobierać edukację najwyżej jakości. Obecnie za ponad 28 mln zł budujemy Powiatowe Centrum Innowacji Technologicznych w Pile, w którym pracownie do praktycznej nauki zawodów będą wyposażone na wzór nowoczesnych zakładów pracy – dodał starosta.

Na bieżąco modernizowana jest także infrastruktura drogowa. 
- Zdajemy sobie sprawę jak ważne są dobre i bezpieczne drogi. Tylko od 2015 r. zmodernizowaliśmy ponad 80 km dróg powiatowych, wartości ponad 33 mln zł – wymieniał starosta. 

Podkreślił również rozwój aktywność klubów sportowych i stowarzyszeń, działających także w gminach poza Piłą.
- Nasze wsparcie w ciągu minionych 7 lat wyniosło dla Was ponad 520 tys. zł, a otrzymało je ponad 70 stowarzyszeń. W tym roku przed nami jeszcze wiele wspólnych działań. Życzę Wam wszystkiego dobrego.
 
Wszyscy sołtysi otrzymali pamiątkowe dyplomy z gratulacjami. Wręczyli je starosta pilski Eligiusz Komarowski oraz pozostali członkowie Zarządu Powiatu Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, Krzysztof Sadowski, etatowy członek Zarządu Powiatu, Emilia Załachowska i Marek Kamiński. Sołtysom gratulowali również: Kazimierz Wasiak, przewodniczący Rady Powiatu w Pile, Henryk Stokłosa, wiceprzewodniczący Rady oraz radne Iwona Schulz, Ewa Ramusiewicz, Teresa Strzelecka, Zdzisława Bosak-Kawa i Monika Kubiak-Majewska.

Gratulacje i podziękowania sołtysom za ich pracę dla mieszkańców złożyli także wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu pilskiego.  
Dodatkowo statuetkami za długoletnią działalność dla społeczności lokalnej zostało wyróżnionych 14 sołtysów z najdłuższym stażem z każdej gminy.  
W imieniu sołtysów podziękował Janusz Michaelis, sołtys wsi Jeziorki.
- Dziękujemy za docenienie naszej pracy. Dziękujemy za współpracę z władzami gmin i Powiatu Pilskiego. Sołtys reprezentuje mieszkańców tej najmniejszej społeczności, dba o jej potrzeby i rozwój. Współpraca jest konieczna. Takie wydarzenia nas integrują i są potrzebne – powiedział.