Z wiceministrem o bezrobociu

Data: 29-05-2013    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Z wiceministrem o bezrobociu

Zaczęło się od konferencji prasowej. Gościnne progi jednej z sal Starostwa Powiatowego w Pile przekroczyli: wiceminister pracy i polityki społecznej Jacek Męcina, starosta czarnkowsko – trzcianecki Wiesław Maszewski, starosta pilski Mirosław Mantaj oraz pomysłodawca wydarzenia, senator Mieczysław Augustyn. Po zakończeniu krótkiego spotkania z dziennikarzami rozpoczęła się konferencja tematyczna w wypełnionej po brzegi Sali Sesyjnej. Tematem przewodnim był problem bezrobocia, zwłaszcza wśród ludzi młodych.

Senator Mieczysław Augustyn wspomniał o istniejącej w Wielkopolsce „ścianie północnej”, na terenie której znajduje się dużo więcej osób bez pracy niż w całym regionie. Starosta Mirosław Mantaj podkreślił, że w powiecie pilskim jest mimo wszystko pod tym względem lepiej niż w ościennych jednostkach: - W kwietniu bezrobocie wyniosło u nas 13,9 procent. W tym roku Powiatowy Urząd Pracy w Pile pozyskał 11,7 mln złotych na aktywizację osób bez pracy – informował włodarz powiatu. Z kolei minister Jacek Męcina dał do zrozumienia, że obecny rok jest trudny dla poszukujących zatrudnienia ze względu na niewystarczające ożywienie gospodarcze: - Sezonowa poprawa to nie wszystko. Z tego względu ministerstwo, które reprezentuję, planuje kolejne wsparcie finansowe dla wszystkich powiatów. Niestety, działania rządowe nie zlikwidują problemu, ponieważ rynek pracy reguluje gospodarka. My możemy jedynie uruchamiać programy łagodzące społeczne i ekonomiczne skutki bezrobocia.

Współorganizatorem konferencji był Konwent Starostów Północnej Wielkopolski.