Niezwykła historia. Poszukujemy rodziny Tomasza Ćwika

Data: 23-02-2022    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Niezwykła historia. Poszukujemy rodziny Tomasza Ćwika Z nietypową prośbą o pomoc zwróciła się do nas Marta Nalepa, uczennica Zespołu Szkół Technicznych w Międzychodzie, która bierze udział w odnalezieniu członków rodziny Tomasza Ćwika, urodzonego 7 marca 1895 r. na terenie jednej z gmin powiatu pilskiego, w miejscowości Wysoka.   

- Biorę udział w projekcie #StolenMemory #ArlosenArchives (realizowanym przez Międzynarodowe Centrum Prześladowań Nazistowskich). Naszym zadaniem jest odnalezienie członków rodziny Tomasza Ćwika, aby oddać jego bliskim zegarek kieszonkowy, który do niego należał. Może ktoś z członków jego rodziny go rozpozna? - napisała uczenica.

- Takie historie są niezwykle ważne, aby o nich pisać i je nagłaśniać, a każda pamiątka po naszych przodkach jest niezwykle cenna. Dlatego warto pomóc – zachęca Eligiusz Komarowski, starosta pilski.   

Ważne informacje:
Tomasz Cwijk (prawdopodobnie jego nazwisko brzmiało Tomasz Ćwik i zostało błędnie zapisane w niemieckich dokumentach) urodził się 7 marca 1895 roku, w miejscowości Wysoka w województwie wielkopolskim. Możliwe, że posiadał on trójkę rodzeństwa, z czego jeden z nich nazywał się Stanisław Ćwik.
Tomasz Ćwik przebywał na terenie obozu koncentracyjnego Neuengamme o numerze więźnia 61044 (lub 96229). Posiadał on pokazany na zdjęciach zegarek kieszonkowy.
Najprawdopodobniej Tomasz Cwijk opuścił obóz Neuengamme 28 marca 1949 roku.
Prawdopodobny rok zgonu Tomasza Ćwika to rok 1971.

Kontakt:
Jeżeli ktoś posiada jakiekolwiek informacje na temat historii Tomasza Ćwika, (rodzina, znajomi) i rozpozna jego zegarek prosimy o kontakt: tel. 67 21 09 300, e-mail: starostwo@powiat.pila.pl lub skrzynka odbiorcza fb/powiatpilski

Więcej o projekcie:
Arolsen Archives są Międzynarodowym Centrum Prześladowań Nazistowskich i jednocześnie największym archiwum dokumentów dotyczących ofiar i Ocalonych. Zbiory zawierają informacje o 17,5 mln osób i są wpisane na listę dziedzictwa UNESCO „Pamięć Świata”. Znajdujące się w nich dokumenty dotyczą wielu różnych grup ofiar reżimu nazistowskiego, pracowników przymusowych, osób przemieszczonych (tzw. dipisów) i migracji po 1945 roku. Archiwum stanowi więc istotne źródło wiedzy, zwłaszcza dla młodych pokoleń.
Szczegóły: https://arolsen-archives.org/pl